Finance

ČS těží ze své obchodní strategie

Česká spořitelna, a.s. (ČS), v 1. pololetí zvýšila meziročně svůj čistý zisk o 9 % na 3,68 miliardy korun. Za zlepšení vděčí zejména růstu obchodů se soukromými osobami a s malými a středními podniky.

Česká spořitelna, člen rakouské bankovní skupiny Erste Bank, dnes zveřejnila pololetní nekonsolidované výsledky podle českých účetních standardů. Ty jsou spíše informativní, kapitálové trhy budou reagovat až na konsolidované výsledky podle mezinárodních účetních standardů.

Podle zveřejněných údajů bance za prvních šest měsíců tohoto roku vzrostl provozní zisk o 27 % ve srovnání se stejným obdobím loni na 4,81 mld. Kč, zisk po zdanění dosáhl 3,68 mld. Kč ve srovnání se 3,38 miliardy korun loni.

„ČS těží ze své pozice banky orientované na služby pro drobné klienty. Tento segment trhu roste díky hypotékám, spotřebitelským úvěrům a úvěrům pro malé a střední podniky stále nejrychleji,“ komentoval výsledky banky Jan Schiesser, analytik investiční společnosti Atlantik Finanční trhy. „Druhým faktorem je agresivní strategie zaměřená na získání tržního podílu (např. právě v segmentu hypoték).“

Objem klientských úvěrů ČS meziročně vzrostl o 19 % na 210,7 mld. Kč, z toho hypoteční úvěry se zvýšily o 76 % na 44,9 miliardy korun.

Bilanční suma banky klesla o 1 % na 488,4 mld. Kč, když banka snížila své závazky z repo operací vůči vládním institucím na 9 mld. Kč, tedy na méně než polovinu. Stejný důvod stojí také za 2% poklesem závazků ke klientům, jež ke 30. červnu činily 371,9 miliardy korun.

Celkové provozní výnosy vzrostly o 11 % na 1,23 miliardy korun. „Meziroční růst zaznamenaly všechny složky provozních výnosů: rostl čistý úrokový výnos, příjmy z poplatků a provizí i zisk z finančních operací,“ uvedla k tomu ČS.

Provozní náklady dosáhly 7,56 mld. Kč a byly tak o 3 % vyšší proti loňsku. Nárůst dává ČS do souvislosti se změnami sazeb daně z přidané hodnoty.

Konsolidované výsledky podle mezinárodních účetních standardů, které jsou směrodatné pro akciové trhy, Česká spořitelna zveřejní 17. srpna společně s výsledky celé skupiny Erste Bank, jejíž akcie se obchodují také na pražské burze.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také