Ceny ropy na světových trzích v pondělí dosáhly historického maxima 58 dolarů za barel. Nečekaně vysoké ceny dopřávají petrolejářským firmám vydatnou finanční hotovost, zatímco jejich ropné zásoby se tenčí. Nejrozumnější za těchto okolností je fúzovat s menším podnikem, jenž ovládá strategicky důležitá naleziště a zajímavé trhy.
ChevronTexaco, druhá největší společnost na těžbu a zpracování ropy v USA, oznámila akvizici středně velké, rovněž americké firmy z oboru Unocal. Svoji hodnotou 16,4 miliardy dolarů (382,01 mld. Kč) je to největší akvizice v tomto odvětví za uplynulé tři roky. Navazuje na vlnu fúzí a akvizic z konce 90. let, odborníci se jen nemohou dohodnout, zda jde o první transakci nové vlny, nebo o fúzi poslední. Na jednu stranu ropné společnosti v minulém roce, kdy průměrná cena ropy dosahovala 40 dolarů za barel, vydělaly hodně peněz a mají teď volné finanční prostředky. Na druhou stranu není mnoho zajímavých cílů pro akvizice. Těžebním a rafinérským společnostem se tenčí využitelné zásoby ropy a zemního plynu a průzkum nových nalezišť je drahý s nejistým výsledkem.
Unocal je výjimkou. Patřil dosud k nemnoha firmám, jež nebyly součástí žádné mamutí petrolejářské skupiny, a přitom těží v mimořádně zajímavých oblastech: v Mexickém zálivu, na pobřeží a ve vodách Kaspického moře, v Indonésii a v Thajsku. Zde jednak ještě jsou nevyužité zásoby, jednak se tato naleziště nacházejí velmi blízko asijským spotřebitelům, jejichž poptávka po ropě a zemním plynu v příštích letech nezadržitelně poroste. To jsou aktiva pro ChevronTexaco natolik lákavá, aby změnil plány a místo prospekce v oblastech, jež se stala hlavním předmětem jeho zájmu, koupil svého rivala.
Nebyl to levný nákup. Chevron zaplatí za Unocal 4,4 mld. USD v hotovosti a za 12 miliard dolarů emituje 210 milionů kusů vlastních akcií, které vymění za akcie Unocalu. Ovšem díky loňským ziskům z ropy a také při odhadovaném setrvání cen v tomto roce mezi 40 a 50 dolary za barel se šéfům společnosti jistě podaří před akcionáři fúzi obhájit. V aukci o Unocal porazil ChevronTexaco italskou Eni a čínskou těžební společnost China National Offshore Oil Corporation.
„Unocal je jedinečná firma,“ prohlásil David J. O’Reilly, výkonný ředitel Chevronu. „Nezávislý hráč střední velikosti, ale s prvotřídními aktivy.“ Sám O’Reilly přitom není žádným zelenáčem. V čele Chevronu stojí od roku 2000 a v roce 2001 organizoval fúzi s Texacem za 45,8 miliardy dolarů.
Unocal byla založena v roce 1890 pod jménem Union Oil Company of California. Už delší dobu se o ní hovořilo jako o cíli nějaké investice, když několikrát po sobě oznámila menší než očekávané roční objemy těžby. Proslulost získala několika kontroverzními projekty, např. záměrem vybudovat ropovod v Afghanistánu za vlády Talibanu, nebo rozvíjením obchodních aktivit v totalitní Barmě.
ChevornTexacu nyní může pomoci obrátit trend klesajících zásob ropy, kterých jí loni ubylo 6 procent. Spolu s Unocalem se stane čtvrtou největší petrolejářskou firmou na světě po americké ExxonMobil, britské BP a britsko-holandské Royal Dutch/Shell. Ropné zásoby ChevronTexaca, které tvoří významnou část tržní kapitalizace každé těžební společnosti, po akvizici stoupnou zhruba o 15 procent. Produkce ropy a zemního plynu stoupne v přepočtu na ropný ekvivalent o 500 tisíc barelů na 3 miliony barelů denně.
Fúzi ještě musejí schválit akcionáři Unocalu a příslušné antimonopolní úřady.
– das –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.