Jako reakci na zvýšenou poptávku po nízkoenergetických stavbách zakládá firma Ekodesky Stramit vlastní stavební divizi. Společnost vyrábí v Jedousově na Pardubicku panely z vláken obilné slámy, z kterých se staví rodinné domy. Nová divize, která zaměstná kolem deseti lidí bude stavět domy především ve východních Čechách, ale podle přání investorů bude připravena montovat domy i v jiných regionech.
„Doposud jsme vyráběli pouze panely a stavbu domů zajišťovali další firmy. Protože zdražování energií zvyšuje zájem o nízkoenergetické stavby a tím pádem i o náš systém, chceme vyjít vstříc investorům a domy podle připravené projektové dokumentace také stavět. Sami nejlépe známe vlastnosti materiálu a budeme tak moci zaručit vysokou kvalitu staveb,“ uvedl jednatel firmy Ing. Jan Bareš.
Podle posudku Ústavu stavebních hmot a dílců v Brně prokazuje ekopanel značnou tepelně akumulační schopnost a odpovídá zahraničním standardům na materiál pro nízkoenergetické stavby. „Překvapily nás velmi dobré parametry panelů, které jsme testovali z hlediska stavebně mechanických vlastností,“ uvedl Miroslav Novotný z Ústavu stavebního zkušebnictví v Pardubicích. Rodina Vondráčkova bydlí ve Chvaleticích v rodinném domku postaveném ze slaměných panelů už čtvrtým rokem. „Topíme plynem a mohu potvrdit, že nás topení v domě s plochou 138 m2 zatím ani jednu zimu nevyšlo na víc než devět a půl tisíc korun,“ uvedla paní Vondráčková.
„Současné i připravované další zdražovaní energií přináší tlak na co nejúspornější topení. U našich domů se úspory na topení dají ještě zvýšit. Je potřeba se zamyslet nad tepelně izolačními vlastnostmi použitých oken, používat řízenou výměnu vnitřního vzduchu například dutinami ve střešním plášti a samostatnou otázkou je volba topného média. Nám velice dobře vychází osazení domu infračerveným topným systémem, kdy v domě s obytnou plochou 92 m2 vycházejí roční náklady na topení na 5 356 korun,“ dodal Bareš.
Z ekopanelů Stramit se letos postaví zhruba 50 rodinných domků a poptávka ukazuje, že příští rok se jejich počet bude pohyboval kolem stovky. Firma Ekodesky Stramit letos vyrobí zhruba 150.000 m2 panelů, velká část produkce je určena na export do Německa, Nizozemska a Polska.
– red –