Průmysl

Anorganická nanovlákna z ČR nahradí v kosmetickém průmyslu problematické nanočástice

česká společnost KERTAK NANOTECHNOLOGY, která je prvním dodavatelem anorganických nanovláken v průmyslovém měřítku na světě, vede úspěšná jednání s předními výrobci kosmetiky o aplikaci nanovláken na bázi oxidu titaničitého (TiO2) v kosmetických přípravcích.
Podle posledních výzkumů představují nanovlákna řešení problémů, které se v posledních letech vyskytovaly při užití nanočástic především u výrobců kosmetiky a krémů na opalování. Unikátní vlastnosti nanovláken zcela eliminují možné negativní dopady na lidské zdraví při zachování bělících účinků nanočástic. „Enormní zájem o anorganická nanovlákna ze strany předních výrobců kosmetiky potvrdil naše prognózy o strategickém významu nanovláken v oblasti péče o lidské tělo,“ uvedl jednatel společnosti KERTAK NANOTECHNOLOGY Ladislav Jandáček.

Razantní nástup nanotechnologií v kosmetickém průmyslu zbrzdily v roce 2008 obavy z vlivu nanočástic na lidské zdraví. Největší britská certifikační agentura SA Cert. například v této souvislosti oznámila, že nebude certifikovat výrobky jako bio, pokud budou obsahovat látky vyrobené pomocí nanotechnologií. Vědci se obávali, že nanočástice mohou z kosmetiky aplikované na kůži prostupovat do vnitřních tělních membrán. Zákaz se dotknul řady předních výrobců kosmetiky a krémů na opalování, kteří přidávaly nanočástice do svých výrobků. Společnosti jako L´ Oréal, Unilever či Boots byly nuceny hledat alternativní postupy.

Řešení nastalé situace v kosmetickém průmyslu přichází v roce 2009 se spuštěním první průmyslové linky na výrobu anorganických nanovláken na světě. Linka NS 18S1000i, vyrobená společností ELMARCO a provozovaná českou společností KERTAK NANOTECHNOLOGY, produkuje rozmanité anorganické nanovlákenné materiály. „Naše firma je první na světě, která začíná v průmyslovém měřítku vyrábět anorganická nanovlákna, jako např. TiO2 – oxid titaničitý nebo Li4Ti5O2 – lithium titanát,“ uvedl Ladislav Jandáček, jednatel firmy KERTAK NANOTECHNOLOGY. Nanovlákna výrazně zlepšují vlastnosti výrobků a jejich přidanou hodnotu. Mezi základní vlastnosti nanovláken patří velký specifický měrný povrch a vysoká porozita.

Časté uplatnění anorganických nanovláken nalezneme právě v kosmetice. Nový typ linky technologie NanospiderTM umožňuje výrazné zlepšení kvality například pleťových ochranných krémů. Oxid titaničitý ve formě nanovláken má stejné bělící účinky jako dosud užívané nanočástice, ale zatímco nanočástice mohou prostupovat do těla, nanovlákna zůstávají na jeho povrchu. Titanová běloba z nanovláken tak představuje úspěšný návrat kosmetického průmyslu k nanotechnologiím. „Česká republika opět potvrdila svou pozici na špičce oboru produkce a užití nanovlákenných materiálů,“ dodal jednatel společnosti KERTAK NANOTECHNOLOGY Ladislav Jandáček.

-red-

Čtěte také