On-line

Trendy na sociálních sítích v roce 2017

Máme za sebou velmi dynamický rok 2016, který byl plný novinek, vývoje a změn i na poli sociálních sítí. Asi nejzajímavější byl souboj Facebook vs. Snapchat, kdy Facebook „okopíroval“ dvě funkce svého konkurenta.

Nejdříve implementoval do Instagramu Stories a následně přidal do svého Messengeru stěžejní funkci pro časově omezené sdílení příspěvků. Tento souboj tak definoval jasnou zprávu od uživatelů – baví nás videa, krátké, výstižné a vtipné posty a nudí nás text a staré platformy.

Na co se můžeme těšit v roce 2017 a jaká témata budou na sociálních sítích dominovat shrnuje Vojtěch Lambert, ředitel digitální agentury LCG New Media.

1) Videa, 360°fotografie, virtuální realita, autentická videa
Klasické formáty už netáhnou. Pokud chcete jako značka zaujmout své fanoušky, musíte vymýšlet stále zajímavější obsah. Videa tak budou hrát ještě větší dominanci než tento rok, značky více budou používat netradiční varianty fotografií a Facebook bude pomalu testovat virtuální realitu v rámci Feedu. Zároveň fanoušci budou čím dál více oceňovat autentická a hlavně kreativní videa. Další a zásadnější roli než doteď v nich budou hrát influenceři.

2) Pokračování dynamického růstu Instagramu, YouTube a Snapchatu
Facebook bude ještě více sázet na Instagram a bude pokračovat v propojování svých uživatelů z Facebook s Instagramem. Bude tam také nejspíš ještě více integrovat populární formáty videí či snapů, interaktivních a prodejních prvků v Instagram Stories. YouTube poroste aniž by zaváděl jakékoliv větší změny. Snapchat se otevře ještě více inzerentům a půjde ve šlépějích prodeje reklamy na Instagramu. Zároveň se bude snažit vytěžit co nejvíce ze své popularity a bude integrovat další novinky jako jsou třeba brýle Spectacles. Na úkor těchto sítí však budou dále v růstu stagnovat tradiční „starší“ platformy jako Twitter nebo Google+.

3) Data
Bez automatizace určitých postupů se určitě neobejdete a bez pokročilého cílení také ne. Pokud budete chtít dosahovat vysokého skóre u kampaní, budete na to muset brát ohled. I když data a jejich správné využití v cílení bude čím dál tím důležitější, neobejdete se bez kvalitního obsahu, který nesmí být jednotný, ale ušitý na míru každému uživateli nebo vybrané skupině. Také reklamy na sociálních sítích budou více interaktivní než doteď.

4) Boti
Zákazníci stále více využívají sociální sítě ke komunikacemi s obchody a firmami. Proto firmy s většími profily budou muset buď najímat větší kapacity lidí pro udržení krátké doby odpovědi nebo budou nuceny využívat automatizované odpovědi nastavených Botů.

Čtěte také