Komunikace

Havas pro Amnesty International: selfie s augmentovanou realitou ve prospěch lidských práv

Komunikační agentura Havas Prague připravila pro českou pobočku Amnesty International unikátní digitální projekt, díky kterému mohou lidé vyjádřit solidaritu s obránci lidských práv. Pod názvem #freedomselfie byl představen na nedávném hudebním festivalu Metronome.

Speciálně vyvinutý filtr umožňuje lidem vyjádřit solidaritu s nespravedlivě vězněnými tím, že si s nimi „udělají selfíčko.“ Výslednou fotku pak díky filtru tvoří z poloviny obličej konkrétního vězně. V principu se jedná o augmentovanou realitu implementovanou do fotoaparátu v aplikaci Facebook. „Myslím, že v Česku dosud nikdo nic takového nerealizoval,“ říká Milica Petrik, Digital Director v pražském Havasu.

Cílem kampaně je podpořit povědomí o problematice lidských práv, nasbírat podpisy pod petici za propuštění vězňů svědomí a ve výsledku je osvobodit. Rozpůlený obličej je smybolem toho, že díky aktivitě lidí jsou vězni už z poloviny na svobodě. Selfie proto nesou call to action: podepsání petice na stránkách www.freedomselfie.org.

„Tento digitální projekt má nulový rozpočet na nákup médií, takže jsme chtěli jít za uživateli na platformu a zařízení, které používají denně a existuje tedy dobrá šance na další šíření. Proto jsme zvolili AR filtr s 3D efektem na Facebooku, platformě s nejsilnějším sociálním kontextem,“ dodává Milica Petrik.

Do projektu se zapojila celá řada umělců – např. členové kapel Zrní, MidiLidi nebo Tatabojs, zpěváci Tomáš Klus, Ewa Farna a Klára Vytisková, či herečky Ester Geislerová a Simona Babčáková. Freedomselfie byl představen na pražském hudebním festivalu Metronome, kde Amnesty International připomínala 70 let Všeobecné deklarace lidských práv.

Čtěte také