Finance

Hypotéka, nebo úvěr ze stavebního spoření?

Jednou z největších životních investic bývá investice do bydlení. Nemáte-li na nový dům našetřeno, musíte se upsat bance či stavební spořitelně na desítky let, což může zatížit i váš domácí rozpočet. Než se do koupě nemovitosti pustíte, nejprve si zjistěte, zda pro vás bude výhodnější hypotéka či úvěr ze stavebního spoření.

V současné době se úrokové sazby hypoték dostávají na historická minima – klesají i pod tři procenta. Banky tak trhají na finančním trhu rekordy, což se o stavebních spořitelnách říci nedá. Jen za loňský rok bylo v rámci hypoték rozpůjčeno 122 miliard korun. Kdežto počet nově uzavřených smluv i celkový objem úvěrů u stavebních spořitelen byl nižší.

Hypotéka však není vhodným řešením pro každého. Pokud jste si sjednali stavební spoření, na které pravidelně přispíváte, vyplatí se vám spíše úvěr ze stavebního spoření. Pokud ale nemáte stavební spoření založené a potřebujete peníze ihned, potom pro vás bude vhodnější hypotéka.

Rekonstrukci vyřeší úvěr ze stavebního spoření, koupi zase hypotéka

Úvěr ze stavebního spoření je nezastupitelný při opravách, modernizacích a rekonstrukcích nemovitostí. Kdežto hypotéky jsou nejčastější volbou při financování koupi nemovitosti. Ale to je jen obecné pravidlo, které ne vždy platí. Vše závisí na konkrétních podmínkách – úroková sazba, doba splácení, měsíční splátky, vlastnictví nemovitostí a podobně. Na základě těchto podmínek je vyhodnocen nejvýhodnější produkt pro danou situaci.

Hypotéky jsou poskytovány často od tří set tisíc korun. Pokud potřebujete menší obnos peněz, v řádech několika desetitisíců, potom doporučujeme úvěr ze stavebního spoření. Pokud potřebujete vybavit domácnost, ale vyjde vás to do patnácti tisíc korun, zvolte spotřebitelský úvěr, jeden z těch prověřených najdete například zde.

Podmínky úvěru a hypotéky

Chcete-li požádat o úvěr ze stavebního spoření, musíte splnit několik základních podmínek. V první řadě je nezbytné mít smlouvu uzavřenou minimálně dva roky. Na účtu musíte mít naspořeno alespoň 40 % z cílové částky. A poslední podmínkou je dosažení potřebné výše hodnotícího čísla. Jakmile jsou všechny tyto podmínky splněny, úvěr ze stavebního spoření je ideální volbou.

Budete-li si žádat o hypoteční úvěr, musíte počítat s tím, že banky požadují splnění mnoha podmínek. Nejdůležitější pro banku je vaše schopnost splácet, protože se bance zavazujete i na třicet let.

Je pouze na vás, kterou variantu si zvolíte. Nechejte si však poradit od finančního odborníka, který se v této oblasti vyzná. Hypotéka a úvěr ze stavebního spoření je závazek na dlouhá léta, a tak byste s výběrem konkrétního produktu neměli nikam spěchat.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!