Průmysl

Wikov investuje do výroby větrných elektráren

Česká strojírenská skupina Wikov Industry investuje do nového oboru výroby větrných elektráren 450 milionů korun. Většina elektráren bude určena na vývoz.

Strojírenská skupina Wikov Industry, která vznikla kolem někdejšího výrobce průmyslových převodovek ČKD Hronov přejmenovaného v roce 2004 na Wikov MGI, hodlá během příštích 12 až 15 měsíců vybudovat nový montážní závod na výrobu větrných elektráren. Továrna má vzniknout v Ústeckém kraji nákladem 200 milionů korun. Dalších 250 mil. Kč firma investuje do rozšíření stávajících výrobních kapacit, zejména do výroby převodovek a dalších komponentů.

K realizaci záměrů ve větrné energetice společnost založila dceřinou firmu Wikov Wind. Jejím hlavním výrobkem se stane původní česká větrná elektrárna o výkonu 2 MW, jež bude dodávat na klíč různým investorům či developerům, kteří zajistí vhodné lokality. V současné době již firma vyrábí první větrnou elektrárnu. Ta má být uvedena do provozu koncem letošního roku v České republice na Chomutovsku. „Hlavním záměrem však je vyrábět elektrárny pro exportní trhy,“ řekl Martin Wichterle, majitel a člen představenstva Wikov Industry. „Tuzemský trh je velmi omezený, ale v zahraniční roste obor větrné energetiky obrovským tempem.“

Na vývoji elektrárny společnost spolupracovala s rakouskou společností Windtec a svojí dceřinou firmou Orbital 2. Při výrobě elektrárny se však uplatní většinou domácí dodavatelé. Podíl českých výrobců dílů se nyní pohybuje kolem 60 % a měl by stoupnout až na 70 procent. Převodovky bude vyrábět dceřiná společnost Wikov Gear, kterou společnost v roce 2004 koupila od plzeňské Škody (dříve Škoda Gear).

„Projekt znamená výraznou podporu českého průmyslu. ČR získává vlastní výrobní kompetence v oboru větrné energetiky a bude soběstačná stejně jako v případě dalších energetických zdrojů,“ řekl M. Wichterle. „Chceme vytvořit nový finální výrobek domácího průmyslu, který by mohl získat podobný význam, jako třeba kolejová vozidla.“

V rámci projektu vznikne také stovka nových pracovních příležitostí, z toho 60 nových míst nabídne nový ústecký montážní závod.

Ve větrné elektrárně jsou použity převodovky s proměnlivým převodovým poměrem (SPG), které umožňují plynule měnit převodový poměr podle síly větru a rychlosti otáček rotoru. Konstantní otáčky výstupní hřídele převodovky umožňují použití synchronního generátoru o napětí 6,3 až 11 kV s přímým připojením do sítě. Celková výška kompletní elektrárny je 120 metrů. „Elektrárna má díky použití unikátních technologií vysokou účinnost i při nízkých rychlostech větru,“ říká Antonín Růžička, předseda představenstva a generální ředitel Wikov Industry.

Díky dodávkám větrných elektráren, jejichž sériová výroba má začít v příštím roce, skupina plánuje postupné zvýšení svého ročního obratu během několika let na úroveň 3 až 5 mld. Kč ze současných 700 milionů korun.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!