Komunikace

Sales promotion nejsou jen ochutnávky

Lidé si již zvykli na všude přítomnou podporu prodeje, a pokud během prvních tří vteřin nezaznamenají, co vlastně od hostesek či promotérů při oslovení mohou získat, nechtějí se s nimi bavit. A tak firmy hledají nové marketingové techniky, které by jim pomohly dosáhnout vytyčených cílů.

Úspěšným stimulem zaměřeným na zvýšení prodeje je např. možnost poskytnout zákazníkům krátkodobou výhodu. Podpora prodeje totiž slouží k tomu, aby si zákazník uvědomil, proč si má daný produkt koupit právě tady a teď – musí vyvolat wow-efekt ideálně spojený s emocí. „Aktuálním a nejúčinnějším způsobem sales promotion je využití synergií mezi dobrým proškolením promotérů, motivačním systémem zaměřeným na prodej a odměnou. Tato kombinace zákazníka přesvědčí o rozhodnutí o nákupu v místě prodeje – teď nakoupíte, teď získáte. Pokud se podaří tyto proměnné spojit, prodeje jsou zaručené,“ radí Vít Krčmář, jednatel agentury Promoteri.eu.

Při implementaci věrnostních systémů firmy často dělají velké chyby, respektive nepřizpůsobily se požadavkům zákazníků a době. Chtějí toho často moc, nabízejí málo a používají špatnou formu. Důležité je nabídnout k členství něco hmatatelného ihned – například slevu 2 % z nákupu, chtít co nejméně údajů, aby se zákazník nezdržoval při registraci, a umět jednoduše vysvětlit všechny výhody maximálně v pěti větách. Naopak přežitkem je nutnost vydávat a poté od zákazníka vyžadovat fyzickou věrnostní či členskou kartičku. Každému by měly stačit jeden dva ověřovací údaje a pak u sebe nemusí nosit desítky kartiček.

promoteri_akce

„Naším nejlepším příkladem je retailový řetězec Electro World, který na konci minulého roku zavedl věrnostní program a nyní v něm má již desetitisíce členů, které jsme mu pomohli získat i my. Zajistil jednoduchou registraci, jasné výhody a přidanou hodnotu služeb, k jejichž čerpání nemusíte mít kartičku fyzicky u sebe. Za členství nabídl služby, které ve stejném rozsahu nikdo nenabízí, a ukázal tak svoji výhodu oproti internetovým obchodům i jiným řetězcům. Vymezil se, vytvořil si a zmapoval zákazníky a nyní z toho těží,“ dodal Vít Krčmář.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!