Průmysl

Japonci kupují americkou chemičku

Americký chemický koncern Arch Chemicals, Inc. se s japonskou společností Fuji Photo Film Co., Ltd dohodl, že jí prodá majoritní podíl v divizi materiálů pro mikroelektroniku. Transakce v hodnotě 160 mil. USD (3,95 mld. Kč) by měla být uzavřena koncem roku.

Obchod, který již schválila představenstva obou společností, ještě podléhá schválení protimonopolních úřadů a jeho realizace závisí na splnění ještě řady dalších podmínek. Předmětem transakce jsou výrobní, výzkumné a vývojové provozy společnosti Microelectronic Materials v Severní Americe, Evropě a Asii. Zároveň bude prodán 49% podíl ve společnosti Fujifilm Arch Co., Ltd. Tento společný podnik firem Microelectronic Materials a Fuji Photo Film byl vytvořen v roce 1983 s cílem zásobovat japonský a východoasijský elektronický průmysl. Jeho závody dodávají do celého světa velké množství výrobků, např. světlocitlivé výrobky, polyamidy, tenké fólie a další speciální výrobky pro výrobce polovodičových zařízení a plochých obrazovek z tekutých krystalů, a další.

Prodávaná společnost Microelectronic Materials dosáhla v roce 2003 obratu přibližně 135 mil. USD, zisk před zdaněním dosáhl 1,9 milionu dolarů (včetně vnitrofiremních poplatků). Kapitálové investice činily 2,9 milionu dolarů. Microelectronics Materials se na výsledcích společného podniku Fujifilm podílel 6,1 mil. USD na tržbách a 2 miliony dolarů na zisku.

Díky této akvizici hodlají Japonci expandovat na evropském i severoamerickém trhu materiálů pro polovodičový průmysl, neboť prognózy předpovídají tomuto oboru další růstový potenciál. Společnost Arch Chemicals, Inc. se sídlem v Norwalku ve státě Connecticut, s ročním obratem přesahujícím miliardu dolarů, spolu se svými dceřinými společnostmi zaujímá významné postavení v prodeji chemikálií pro povrchovou úpravu plošných spojů a mikroelektronických materiálů. Ve svých provozovnách a skladech v Severní a Jižní Americe, Evropě, Asii a Africe zaměstnává přibližně 3300 lidí.

Společnost Fuji Photo Film je předním světovým poskytovatelem technologií a služeb pro zobrazovací zařízení, informační technologie a zařízení pro zpracování dokumentů. Za fiskální rok 2004 dosáhla tržeb 24 mld. USD a zaměstnávala celkem 73 164 lidí.

– mou –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!