Marketing

Kdo si letos odnese ocenění za Marketingový počin roku z pohledu spotřebitelů?

Na 15. ročníku konference Marketing Management účastníci v přímém hlasování rozhodnou o vítězi ocenění Marketingový počin roku 2013/14 za Českou a Slovenskou republiku. Finalisté vzešli z výzkumu GfK Czech a GfK Slovakia, který mapuje zajímavé marketingové aktivity na českém a slovenském trhu za posledních 12 měsíců z pohledu spotřebitelů.

Za český trh se spolu utkají kampaně značek Hyundai, Martinus.cz a Vodafone. Slovenské barvy budou reprezentovat zástupci Martinus.sk, Slovak Telekom a Tesco Stores SK.

Marketingový počin roku a jeho spojení s konferencí Marketing Management
Již podruhé se organizátoři konference Marketing Management spojili s výzkumnou agenturou GfK, aby v zájmu obohacení programu konference a v duchu jejího ústředního tématu „Jak zaujmout v překomunikované době“ vytipovali marketingové aktivity, které na českém a slovenském trhu v uplynulém roce nejvíce zaujaly spotřebitele. Sběr spontánních tipů na zajímavé marketingové počiny probíhal na základě CAWI ankety v rámci on-line panelu GfK v ČR i SR. Přinesl celkem 364 návrhů komunikačních kampaní, které zaujaly české spotřebitele a 243 návrhů ze Slovenska. Návrhy byly utříděny z hlediska komunikačních kategorií, přičemž se ukázalo, že nejsilněji byly zastoupeny kategorie TV kampaň, Sales Promotion v prodejnách a On-line aktivity. V každé z těchto tří kategorií byli na základě nejvyššího počtu nominací na marketingový počin roku určeni vítězové pro Českou republiku a Slovensko. Zástupci nejúspěšnějších kampaní jsou nyní pozváni do programu konference Marketing Management, aby v soutěžním klání o absolutního držitele ocenění Marketingový počin roku v ČR/SR dne 14. 5. na Žofíně co nejatraktivněji představili popis příležitostí či problémů, které jejich reklama řeší, a její výsledky. O absolutním vítězi následně rozhodne audience účastníků konference.

Finalisté za český trh
Do finále o ocenění Marketingový počin roku 2013/14 v ČR postoupily na základě hlasů od spotřebitelů marketingové aktivity značek Hyundai, Martinus.cz a Vodafone.

HYUNDAI
Automobilka vyhrála v kategorii SALES PROMOTION s kampaní „Hyundai se srovnání nebojí“, ve které otevřeně porovnávala vlastní vozy s tuzemským konkurentem Škoda. Koncové spotřebitele zaujala nápadem, odvahou, drzostí i výjimečnými aktivitami na podporu prodeje jako třeba bezplatné zapůjčení auta na vyzkoušení. „Líbí se mí, že se nebáli přímého porovnání s konkurencí,“ uvedl jeden z respondentů.

MARTINUS.CZ
Knihkupectví se do finále probojovalo díky on-line soutěži „Největší knižní hrdina“, v rámci které spolu oblíbené knižní postavy soupeřily v duelech a čtenáři tipovali vítěze. Spotřebitelé ocenili nápad, napínavý průběh, grafické zpracování i notnou dávku zábavy. Soutěž vystihuje výrok respondenta: „Vtipné a inteligentní. Přesně se trefilo do zájmu milovníků knih. A nikdo nikoho do ničeho netlačil!“ O mimořádném zásahu knižního hrdiny svědčí jeho vítězství v kategorii ON-LINE jak na českém, tak na slovenském trhu!

VODAFONE

Mobilní operátor zvítězil v kategorii TELEVIZNÍ KAMPAŇ se sérií spotů propagujících „Turbo internet“. V reklamách byly celosvětově známá virální videa (Jean-Claude Van Damme či Miley Cyrus) přetransformována do poměrů malé české vesničky Ratměřice. „Neznámé stařenky dělají výborný protipól známým hercům v konkurenčních reklamách,“ zdůvodnil svou nominaci jeden z respondentů. A ti, kdo tuto nadsázku nepochopili, v každém případě ocenili laskavý český humor a jasné sdělení o jakou službu jde a jaké má výhody.

Finalisté za slovenský trh
Do finále o ocenění Marketingový počin roku 2013/14 v SR postoupily na základě hlasů od spotřebitelů marketingové aktivity značek Martinus.sk, Slovak Telekom a Tesco Stores SK.

MARTINUS.SK
Na Slovensku vybojoval „knižný hrdina“ ještě více nominací než v Čechách. Aktivita byla vnímána jako skvělý nápad, který do on-line soutěže zapojil nečekané množství lidí, nejen díky zajímavému zpracování, ale i vysoké pravděpodobnosti postupu do dalších kol a výhry atraktivních cen v podobě knížek nebo triček s přehlídkou hrdinů. „Lidé ho nosí i po ukončení hry, protože jsou na něj hrdí“, uvádí své postřehy jeden z respondentů. Zásah on-line knižního hrdiny na Slovensku byl navíc výrazně umocněn masivními sales promotion aktivitami knihkupectví Martinus v síti kamenných prodejen.

SLOVAK TELECOM
Slovenský operátor vyhrál v kategorii TELEVIZNÍ KAMPAŇ se sérií spotů propagujících na začátku tohoto roku novou službu „Deezer“, do kterých byl zapojen populární raper Ego. Humorná videa vhodně umocnila hlavní poselství reklamy, a sice že „s hudbou je svět zajímavější a hezčí“. Spoty zaujaly tím, že byly krátké, výstižné a především vtipné, doplněné navíc „chytlavou hudbou“.

TESCO STORES SK
V kategorii SALES PROMOTION slovenské spotřebitele nejvíce zaujaly aktivity obchodního řetězce „Zapatrošení Šmolkovia v Tescu“. Šmoulové poschovávaní ve všech odděleních zatraktivnili hypermarket pro rodinné nákupy: „Celá prodejna byla popsaná ve šmoulím stylu a děti se v ní cítily lépe.“ Odměny v podobě kartiček, domina a dalších šmoulích her a hraček bylo možné získat nejen při nákupu, ale i on-line.

KDO SE STANE VÍTĚZEM?

Všichni uvedení zástupci mají jisté vítězství a diplom ve své kategorii na základě hlasů od spotřebitelů. O absolutním vítězi – Marketingovém počinu roku na českém a slovenském trhu – však rozhodne vzájemné klání nominovaných zástupců v prezentační soutěži a následné přímé hlasování odborné audience v rámci odpoledního programu konference Marketing Management dne 14. 5. 2014 v Paláci Žofín.

Čtěte také