Průmysl

Fezko dosáhne miliardové hranice ročního obratu

Strakonická firma Fezko, a. s., specializovaná na výrobu technického textilu pro automobilový průmysl, vloni dosáhla historicky rekordní výše obratu a poprvé ve své historii těsně přiblížila hranici jedné miliardy korun.

Podnik zakončil hospodaření v roce 2005 s obratem ve výši 997,5 mil. Kč a dosáhl tak dalšího zlepšení proti roku 2004, ve kterém obrat činil 952,2 milionu korun. Ve Strakonicích předpokládají, že letos již roční obrat překročí miliardovou hranici a dosáhne 1,16 milairdy korun.
Hlavní podíl na dosaženém výsledku má především zvýšení dodávek pro domácího výrobce automobilů Škoda Auto.

Export Fezka v roce 2005 představoval 191,milionu korun. Vzhledem k nově získaným zákazníkům lze v roce 2006 očekávat jeho další výrazný růst. Loni Fezko dodávalo tkané autotextilie do vozů Volkswagen, Škoda, Opel a Daimler Chrysler. Velmi důležité jsou pro Fezko i zcela nové zakázky pro firmu Ford a pro slovenskou pobočku korejské firmy KIA.

Fezko zároveň naplňuje svůj dlouhodobý záměr přiblížit výrobu a servis rostoucí výrobní základně automobilů na Slovensku a zahájilo před rokem provoz své nové dceřiné společnosti v Žilině. „Slovensko je pro nás velmi zajímavým trhem, protože brzy předstihne objemem výroby osobních vozů ČR a stane se v přepočtu na obyvatele vůbec největším výrobcem automobilů na světě,“ říká Josef Blecha, generální ředitel Fezka.
Strakonická továrna vyrábí nejen klasické tkaniny a pleteniny z polyesterových přízí, ale i látky s nejrůznějšími úpravami – laminované, gaufrované, se sníženou hořlavostí, zvýšenou odolností proti oděru, špíně atd. Pro 95 % celkové produkce využívá své vlastní laminace. Kvalitu zboží a služeb společnosti ocenili sami zákazníci zařazením společnosti Fezko do nejvyšší dodavatelské kategorie „dodavatel třídy A“.

Úspěšnou expanzi firmy do zahraničí dokumentuje založení nového designového a technického střediska v německém Viersenu. K obsluze zákazníků na iberijském poloostrově plánuje Fezko v roce 2006 zahájení provozu kanceláře ve španělské Barceloně. Novinkou je projekt firmy na dodávky autotextilií pro nově vznikající automobilky v Rusku.

Počet zaměstnanců v závodě ve Strakonicích se stabilizoval na 350 a má se spíše zvyšovat. Průměrná mzda ve Fezku dosáhla v loňském roce 19 270 korun měsíčně.

– toy –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také