Průmysl

Boj o Pechiney vstupuje do dalšího dějství

V uplynulých dnech se znovu do popředí zájmu dostalo možné spojení dvou z největších světových hliníkárenských společností, francouzské Pechiney a kanadského koncernu Alcan. Jednak proto, že jejich eventuální fúzi odsouhlasila francouzská vláda a jednak kanadská strana zvýšila svou nabídku.

Před dvěma měsíci nabízel Alcan za převzetí Pechiney přibližně 3,4 mld. EUR (110,9 mld. Kč). Tato nabídka se ve Francii nesetkala s pochopením. Na počátku září přišel Alcan s částkou novou, tentokrát v přibližné výši 3,7 mld. eur.

Skromné odhady pro Evropskou komisi?
Pro Pechiney je to však stále málo. Navíc fúze už nemá ten půvab, který by měla ještě před rokem. Hliníkářský průmysl je na tom po prvním pololetí letošního roku o něco lépe, než tomu bylo před rokem. A Pechiney patří mezi producenty a zpracovatele, kteří byli natolik silní, že momentálně nepotřebují hledat záchranu jen a jen ve fúzi. Zatímco francouzská společnost za prvních šest měsíců roku 2002 zaznamenala ztrátu 55 mil. USD (1,64 mld. Kč), letos si připsala výnosy 12,1 mil. dolarů. Pořád se ale zdá, že kdyby Alcan ještě trochu zvýšil svou nabídku, mohlo by k převzetí dojít.

Alcan odhaduje, že pokud se oba koncerny spojí, ušetří na synergických efektech až 250 mil. dolarů. Ale možná také mnohem víc, protože se začaly objevovat názory, že tento odhad je silně podhodnocen, a to především kvůli bruselským regulátorům.

U francouzské vlády už máme vyhráno
Právě ochránci hospodářské soutěže před třemi lety zabránili fúzi mezi Pechiney, Alcanem a švýcarským Alsuisse-Lonza Group. Zatímco tehdy se jednalo o dobrovolné spojení všech tří stran, nyní se koncern Pechiney dostal do role toho, kdo se brání nepřátelskému převzetí. Nakonec se v roce 2000 stejně spojily jenom kanadská a švýcarská společnost.

Alcan je už dnes chytřejší. Od chvíle, kdy zveřejnil nabídku pro Pechiney, vyjednává zároveň s evropskými regulátory a snaží se podmínky upravovat rovnou podle jejich požadavků: například je rozhodnut odprodat minimálně dvě ze svých evropských hliníkáren. V Bruselu má padnout rozhodnutí na konci září. Pak se může stát, že dolaďování podmínek se protáhne o další čtyři měsíce bez záruky, že projekt nakonec bude odsouhlasen. A jakékoliv prodlužování bere Pechiney zjevně chuť „nechat se koupit”.

To ve Francii už je rozhodnuto. Tamější ministerstvo hospodářství spojení posvětilo. Jeho rozhodnutí bylo velmi důležité, protože Pechiney je důležitým dodavatelem pro francouzský letecký a obranný průmysl.

-čzb-

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodařství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!