Výzkum trhu

Český filmový průmysl skrze 3D brýle: růst téměř 5 % ročně

3D filmy, jako byly například Avatar nebo Harry Potter (Relikvie smrti), budou podle nejnovější studie PwC „Global Entertainment & Media Outlook 2011 – 2015“ hlavním tahounem rostoucích příjmů pokladen českých kin. Tržby 3D filmů by v následujících pěti letech měly růst v průměru o 6 procent ročně. Celý český filmový průmysl, který zahrnuje vedle lístků do kina i prodej filmů na nejrůznějších nosičích, poplatky za jejich půjčování, reklamu v kinech apod., by měl růst průměrným ročním tempem 4,9 procenta. To podle studie PwC znamená (při současném kurzu dolaru) nárůst tržeb ze stávajících 2,3 miliardy korun na 2,9 miliardy korun v roce 2015.

Masivnější rozšíření 3D filmů bude mít za následek i růst vstupného. Podle studie by cena vstupného měla růst v průměru o 5,2 procenta ročně. Za lístek do kina zaplatili loni diváci v Česku v průměru 117 korun. Letos bychom měli u pokladen zaplatit zhruba 125 korun. Za pět let by to podle současných odhadů mohlo být více než 150 korun.

„Zákazníci bývají poměrně citliví na růst cen vstupenek a jejich zvýšení vede zpravidla k poklesu celkových příjmů ze vstupného. Avšak v tomto případě očekáváme, že zájem o 3D filmy bude takový, že diváci utratí v následujících pěti letech zhruba o 6 procent více než v předchozím roce. Příznivý pro růst tržeb bude i demografický vývoj, hospodářské oživení a očekáváme i větší inzertní aktivitu kin,“ říká Olga Řehořková, specialistka na zábavní průmysl a média ze společnosti PwC ČR.

Blu-ray namísto DVD, nebo rovnou virtuálně

Pokles prodejů nosičů DVD bude pokračovat i v následujících letech. Hospodářské oživení však dovolí spotřebitelům utrácet i za méně zbytné věci, jako je např. zábava, a tak očekáváme rostoucí poptávku po nosičích Blu-ray, která by měla útlum DVD kompenzovat.

Mnohem výraznější posun v chování zákazníků však představuje rozmach elektronické distribuce filmů, kterou umožňují stále rozšířenější tablety a vysokorychlostní internet. Rostoucí konkurence on-line distributorů razantně ovlivní fyzické půjčování nosičů.

„Zatímco tradiční půjčovny, kam jsme si chodili pro videokazety či DVD jsou již překonány, on-line distributoři mění dynamiku filmového průmyslu. Nicméně pirátství zůstává nadále problémem a ukrajuje z příjmů filmových distributorů,” dodává Olga Řehořková.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!