Internet

E-komerce v západní Evropě: Jaký je aktuální stav?

O Americe toho víme více než o našich nejbližších sousedech; Američané jsou, zdá se, posedlí různými průzkumy a výzkumy, zatímco v Evropě se toho tak moc neděje. Kolik peněz ročně utratí průměrný Němec či Španěl? Které evropské internetové trhy čeká v příštích letech nejvyšší růst?

Po delší době přišel s čísly oblíbený eMarketer.

Dle něj se i během ekonomického bezčasí daří internetovému obchodování ve významných západoevropských zemích dobře. Meziroční nárůst osciluje okolo 10 %, což je číslo, o kterém si mohou všechny kamenné byznysy nechat jenom znát (maloobchod roste o 1-2 % ročně). Velké rozdíly ale jsou v jednotlivých zemích, co se týká velikosti e-komerčního trhu.

Evropskou e-shopovou velmocí je Británie

Je známé, že v čele je už dlouhodobě Velká Británie, kde e-komerce dosahuje (údaje pro rok 2010) 91 miliard dolarů; pro nás ale lépe vypovídající bude číslo na hlavu – průměrný Brit tedy ročně utratí na Internetu 27 000 korun (!).
Druhé je Německo, které ale s výrazně větší populací na Internetu „udělá“ jen 33,7 miliard dolarů, tedy 7300 Kč na jednoho obyvatele státu. Rozdíl mezi těmito dvěma zeměmi, které jsou jinak v makroekonomických údajich dosti blízko, je propastný – pětinásobný.
Daleko blíže Německu je ale Francie, která utratí na Internetu 25,4 miliardy, což je 7250 Kč na obyvatele. Další dvě velké evropské země ale už silně zaostávají. Španělsko utratí 12,3 miliardy, tedy 4710 Kč na obyvatele, a Itálie ještě méně, jen 9,4 miliardy a 2900 Kč na obyvatele.

Čeští zákazníci na internetu nešetří

V tomto srovnání si Česká republika vede velmi slušně – jestli se pro loňský rok odhadovaly tržby z e-komerce v rozmezí mezi 30 a 50 miliardami korun, je to tedy mezi třemi až pěti tisíci na osobu, tedy zhruba na úrovni Španělska a asi na polovině až dvou třetinách Německa.

Kontroverzní předpovědi růstu

Západoevropské země mají také dle eMarketeru v dalších letech růst o cca 10% ročně, z průměru se vymyká pouze Itálie, které je přisuzován růst o 23% meziročně – to ale vyplývá z e-komerční zaostalosti této země, Italové mají co dohánět.
Pozoruhodné ale pak je, že „zbytku Evropy“ je přisuzován pro příštích pět let meziroční nárůst jen o 7%, což se nám nezdá příliš opodstatněné – jsou zde sice i země e-komerčně velmi vyspělé (zejména severské státy), ale majoritu zbytku Evropy tvoří právě země dohánějící, jako je visegrádská čtyřka či balkánské státy, kde je prostor pro růst jistě ne menší než v Itálii.

Zdroj:
Netshoper.cz

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *