Průmysl

Prodej Lukoilu začíná

Největší privatizační akci v Rusku představuje aukce 7,59 % akcií naftařské společnosti Lukoil s vyvolávací cenou 1,93 miliardy dolarů (50,86 mld. Kč). Uchazeči jsou zatím známi dva, ale všichni západní investoři si na prodeji státních akcií ověří, jaké klima zavládne v ruském ropném průmyslu.

Ruský stát prodává v aukci 64,6 milionu akcií Lukoilu, jedné z dvojice největších tamních naftařských firem. Vyvolávací cena byla Fondem státního majetku stanovena na 29,83 dolaru za 1 akcii. Lukoil představuje 19 % celkové ruské produkce ropy a podobný je jeho podíl na ropných rezervách. Prodej 7,59 % jeho akcií tak představuje největší privatizační akci v Rusku od časů divokého prodeje státních majetků za velmi laciný peníz v 90. letech, kterými se tehdejší prezident Boris Jelcin snažil zachránit Rusko před státním bankrotem.

Také tentokrát je podle analytiků vyvolávací cena příjemně nízká: v přepočtu 1,70 dolaru za 1 barel ropných rezerv, což je o 1,9 dolaru méně, než zač kupovala British Petrol počátkem minulého roku firmu TNK Group. Favoritem v aukci, jež bude zahájena 30. srpna, je společnost ConocoPhillips z amerického Houstonu. Druhým známým uchazečem je společnost Dabir Investments finančníka Davida Guggenheima. Jak on, tak James Mulva, výkonný ředitel ConocoPhillips, navštívili již dříve ruského prezidenta Vladimíra Putina i šéfy Lukoilu a o privatizaci s nimi jednali.

Velká příležitost i značná rizika
Lukoil představuje pro západní naftařské společnosti vedle rizikového Středního východu prakticky jedinou možnost, jak velmi rychle zvýšit prodeje ropy. Navíc hlavní soupeř, společnost Jukos, je v současné době oslaben žalobou státu na doplacení mnohamiliardové daně. Jukos už pro letošek oznámil 4,5% snížení objemu těžby proti původním předpokladům jako důsledek omezení investic.

Jenže právě vztah prezidenta Putina k ruskému těžařskému průmyslu činí investici do Lukoilu rovněž poměrně nebezpečnou záležitostí. Rizika zde jsou ale více politická než vojenská a půjde při nich zřejmě „jen“ o peníze.

Vladimír Putin by si na druhou stranu přál utišit světové vzrušení nad pravděpodobnou likvidací Jukosu a jeho bývalého šéfa Michaila Chodorkovského. Výpadek produkce Jukosu už tak zvýšil světové ceny ropy a jakékoliv zaváhání v případě ruské dvojky Lukoilu, který produkuje 2 % světových dodávek a ovládá 1,5 % světových zásob ropy, by znamenal nezvladatelnou eskalaci cen a pro ruského prezidenta neúnosnou odpovědnost.

Proto čím více zájemců aukce akcií Lukoilu přiláká, tím lépe. Nejen z hlediska dosažené aukční ceny, ale i z hlediska důvěryhodnosti celé privatizační akce.

Do aukce se mohou přihlásit i ruské společnosti, pokud vlastnický podíl státu v nich nepřekračuje 25 procent. Uchazeči mohou své nabídky překládat do 27. září.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!