Průmysl

Další české vlaky pro Švýcarské spolkové dráhy

Siemens získal od Švýcarských spolkových drah (SBB) zakázku na dodání dalších 25 elektrických dvoupatrových vlakových jednotek, které budou nasazeny v příměstské dopravě ve švýcarském Curychu. SBB tak využívá opce, kterou obsahovala předešlá smlouva na dodávku 35 těchto vlakových jednotek. Hodnota zakázky je přibližně 6,6 miliardy korun (220 milionů eur). Nově objednané vlaky budou stejného konstrukčního provedení jako předešlá série a z velké části je opět vyrobí český Siemens.

Čtyřdílná vlaková jednotka pro SBB je průchozí, měří 100 metrů na délku a 2,78 metru na šířku. Se svými 378 místy k sezení (74 sedadel v 1. třídě, 304 sedadel ve 2. třídě) a dalšími 600 místy ke stání pojme téměř 1000 cestujících. Maximální rychlost těchto vlaků je 140 kilometrů v hodině. Díky schopnosti velkého zrychlení, které je důležité právě v příměstské dopravě s krátkými vzdálenostmi mezi stanicemi, je tato jednotka ideálním dopravním prostředkem v okolí velkých měst. Mimořádně široké dveře cestujícím umožňují snadné a rychlé vystupování a nastupování. Vlaky jsou vybaveny i vysouvací plošinou pro plynulý nástup a výstup osob se sníženou pohyblivostí.

„Touto objednávkou potvrzují SBB svou důvěru ve společnost Siemens jako dodavatele moderních a spolehlivých kolejových vozidel,“ řekl k podpisu smlouvy Hans M. Schabert, předseda představenstva divize Transportní systémy společnosti Siemens. 35 vlakových jednotek z předchozí série, které SBB objednaly v roce 2003, absolvují v současnosti náročné zkušební jízdy v okolí Curychu.

Vlaky ze druhé série budou zákazníkovi dodány v letech 2008 a 2009. Výroba bude probíhat stejně jako u předchozí série: český Siemens kompletně zhotoví čelní vozy, u obou vložených vozů provede hrubé stavby, lakování a částečně i konečnou montáž. Ostatní práce na soupravě opět proběhnou u švýcarského partnera.

– red –

Čtěte také