Prodej

ZenithOptimedia identifikovala 10 změn v chování spotřebitelů v roce 2014

Celosvětová mediální agentura ZenithOptimedia v rámci své velké studie sledující chování spotřebitelů v nadcházejících letech identifikovala 10 změn, které se pravděpodobně projeví již v letošním roce a budou se dále vyvíjet.

Dle předpokladů mediální agentury ZenithOptimedia čeká maloobchod letošní rok a v horizontu budoucích 25 let řada změn, které budou ovlivněny nástupem nových moderních technologií. „V rámci naší globální studie nazvané 2038 jsme se zabývali budoucím vývojem chování spotřebitelů a dopadu těchto trendů pro marketingovou komunikaci,“ říká Tomáš Varga, generální ředitel ZenithOptimedia Prague.

Přehled 10 změn v chování spotřebitelů, které budou podmíněny technologickými pokroky a pravděpodobně se začnou projevovat již v letošním roce. V dalších letech se budou dále vyvíjet:

1. Výprava za zážitky: cesta k objevení vlastního já
Větší množství on-line informací na dosah ruky a snaha uniknout masovému konzumerismu povede k vytváření si zážitků pod vlastní kontrolou. Značky jim na takto nastoupené cestě mohou pomoci.

2. Zařízení nošená na zápěstí: měření osobního úspěchu
Letos vzroste popularita zařízení nošených na zápěstí, která sledují zdravotní stav a tělesnou kondici. Když značky využijí informace, které jim sbíraná data poskytují, budou mít výbornou pozici k tomu, aby za dosažení lepší fyzické kondice nabízely odměnu.

3. Pospolitá spotřeba: tkví ve vlastním zájmu
Vzhledem k probíhajícím ekonomickým tlakům se ještě větší množství spotřebitelů spojí, aby jednáním dosáhli slev a vzájemně se dělili o rady. K tomu dochází za pomoci technologií, které umožňují přímou komunikaci mezi uživateli a značky v tom mohou hrát roli.

4. Časová přímka složená z fotografií: ukazujeme se chytře
Chytré telefony a sociální média způsobily na poli fotografie zásadní převrat. Namísto toho, abychom jako dosud fotili všechno a sdíleli to s každým, začneme letos chytře třídit, jaké fotografie ukážeme.

5. Tvůrčí spolupráce: výjimečně nadaní jedinci dostanou prostor
Obsah vytvářený uživateli postoupí z pozice prostého sebevyjádření k tvorbě hodnotného informačního a zábavního materiálu. Vlastníci médií budou s tvůrci nejlepšího obsahu spolupracovat.

6. Konec pirátství: ke slovu se dostává obsah na vyžádání
Ačkoli řada spotřebitelů očekává digitální obsah zdarma, jeho předplácení roste. Ale spíš než aby obsah vlastnili, jsou spotřebitelé čím dál ochotnější platit za jeho půjčování a streaming ve vysoké kvalitě.

7. Pohlcující kinosál: multifunkční obrazovky
Obývací pokoj prochází přeměnou v digitální kinosál, který nás zcela pohltí a kde si lidé mohou vychutnávat obsah, sdílet ho, hrát s ostatními on-line technologicky nejpokročilejší hry a utvářet zážitky na velké obrazovce.

8. Honba za biometrií: snažíme se porozumět emocím
V roce 2014 se biometrická technologie stane součástí hlavního proudu. Když značky dovedou rozpoznat i ty nejjemnější nuance řeči našeho těla, budou schopny sladit obsah s tím, v jakém se nacházíme rozpoložení.

9. Důvěrná reklama: svolit k odběru a nakupovat
V roce 2014 dojde ke zlepšení digitální reklamy, jelikož nás naše mobilní telefony budou znát lépe – čeká nás např. příliv aplikací, které budou schopny předjímat naše každodenní potřeby. Nevyžádaná mobilní reklama („push messaging“) nabude důvěrnější a méně rušivé podoby.

10. Z nákupní ulice do iUlice: zážitek v obchodě se od základu mění
V roce 2014 budeme svědky zrodu tzv. iUlice. Mobilní zařízení se budou uvnitř obchodů stále častěji využívat k získávání informací o produktech a senzory uvnitř obchodů rozpoznají známé zákazníky a napomohou interakci.

Čtěte také