banner_left
banner_right
Výzkum trhu

Přípravky na hubnutí nakupuje shodně 17 procent Čechů a Slováků

V rámci snah o zbavování se nadbytečných kilogramů hledají Češi a Slováci pomoc i v lékárně. Lidí, kteří nakupují volně prodejné podpůrné přípravky na hubnutí, je v České republice i na Slovensku 17 procent. Nejvyšší preferenci mají přípravky na odbourávání a rychlejší spalování tuků, přípravky na očištění organismu (očistné kúry) a léky na snižování chuti k jídlu. Důležitým kritériem při výběru přípravků na hubnutí je cena, avšak zákazníci u těchto produktů vykazují vysokou míru loajality k osvědčené značce. Kromě lékáren jsou významnými prodejními kanály i supermarkety/ hypermarkety, specializované prodejny, drogerie a internet. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK, který se realizoval v srpnu 2012 na vzorku 2000 respondentů v České republice a na Slovensku.

Asi jen polovina lidí v České republice a na Slovensku vyjádřila spokojenost se svým fyzickým vzhledem. Více než 60 procent lidí v obou zemích se již v minulosti pokoušelo zhubnout, obdobné podíly plánují hubnutí i v nejbližší budoucnosti. K volně prodejnému léku bude inklinovat v rámci svých snah více než desetina lidí, častěji nesportovci a dále ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou, a také lidé, kteří v minulosti nebyli ve svém snažení zhubnout úspěšní. V rámci průzkumu společnost GfK zjišťovala, jaký volně prodejný přípravek na hubnutí by si lidé koupili, kdyby si mohli vybrat. Pouze třetina respondentů na Slovensku a v České republice kategoricky odmítá koupi jakéhokoliv volně prodejného léku na hubnutí. Nejvyšší preferenci mají přípravky na odbourávání a rychlejší spalování tuků, přípravky na očištění organismu (očistné kúry) a na snižování chuti k jídlu. Nejméně preferovanými jsou nízkokalorické náhrady jídla ve formě tablet a nápojů.

„Preference jednotlivých výrobků se liší podle cílových skupin. Zatímco ženy mnohem častěji preferují přípravky na rychlejší spalování tuků, snižování chuti k jídlu, rychlejší vyprazdňování a látkovou výměnu, muži zase dávají přednost přípravkům na podporu organismu k vyššímu energetickému výdeji při cvičení. Lidé, kteří volně prodejné přípravky na hubnutí nakupují, projevují mnohem vyšší důvěru a náklonnost ke všem produktovým skupinám,“ říká PharmDr. Eva Vlčková, CSc z GfK, která ve společnosti GfK zastává pozici HealthCare Sector Leader pro Českou republiku a Slovensko.

Průzkum GfK zkoumal BMI (Body Mass Index) české a slovenské populace. Podle něj má až polovina lidí v obou zemích kila navíc. Konkrétní čísla říkají, že cca třetina lidí v České republice i na Slovensku má nadváhu a více než pětina trpí obezitou. Tento problém se přitom týká mnohem častěji mužů. Nežádoucí kila se nevyhýbají ani mladým lidem, nadváhou nebo obezitou trpí třetina lidí mezi 15-30 lety. Šťastlivců, kteří se mohou pochlubit ideální váhou, je v obou zemích 42 procent, častěji jsou to ženy.

Kdybyste si mohli vybrat, jaký typ volně prodejného léku na hubnutí byste si koupili?

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *