Průmysl

Alstom bez pomoci státu

Záchrana slavné francouzské dopravní společnosti Alstom se obejde bez majetkového vstupu státu. Francouzská vláda se na tom dohodla s evropským komisařem pro hospodářskou soutěž Mariem Montim.

„Mám v rukách bezpodmínečnou dohodu s francouzskými úřady, že nebudou navrhovat nic, co my nechceme, aby navrhovali,“ komentoval Mario Monti závěr svých jednání s představiteli francouzské vlády o záchraně Alstomu. Nic tedy není rozhodnuto, ale cesta k dohodě je otevřena. Podle původního plánu měl stát koupit 31 % akcií Alstomu.

Evropská unie však dala včas a důrazně najevo, že „částečným znárodněním“ nelze krizi slavného výrobce rychlovlaků TGV, lodí, elektrotechnických zařízení a turbín řešit a že tento projekt EU neschválí. Předběžně se tedy Francouzi s Evropskou komisí dohodli, že se 32 věřitelskými bankami Alstomu sjednají jiný záchranný plán. Celkem by tak měl Alstom získat finanční podporu ve výši 3,2 mld. EUR (102,32 mld. Kč). Banky z toho formou dluhopisů a dalších úvěrových nástrojů poskytnou 2,4 miliardy eur.

Záchranný plán bude Evropská komise zkoumat z hlediska hospodářské soutěže ještě šest až osm měsíců. Do té doby se francouzská vláda vyvaruje jakýchkoliv nevratných investic do společnosti Alstom. Bez státní pomoci by Alstom téměř jistě zkrachoval, a to by byla katastrofa. Shodli se na tom jak ministři francouzské vlády, tak členové nejvyššího vedení koncernu. Zadlužení firmy se odhaduje na 5 miliard eur. Loni společnost vykázala ztrátu za 1,4 miliardy eur, když náklady na její hlavní projekty z poslední doby převýšily příjmy. Je to důsledek útlumu na trhu energetických i dopravních zařízení, krach hlavních odběratelů, ale také účetních podvodů v americké pobočce koncernu.

Na krizi doplatili v první řadě akcionáři, neboť cena jejich podílů na kapitálovém trhu klesla ze 31,25 EUR v roce 1998 na 2,8 eura letos v září, když byly akcie Alstomu staženy z obchodování. Firmu však čeká restrukturalizace, která připraví 10 tisíc z jejích 118 tisíc zaměstnanců o místa. A to nejen ve Francii, kde Alstom zaměstnává 28 tis. pracovníků, ale i ve Velké Británii, kde zatím dává obživu 10 tisícům lidí, a restrukturalizaci pocítí také řada z dalších poboček Alstomu v 70 zemích.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodařství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!