Průmysl

Bosch otevírá nové testovací centrum v severním Švédsku

V severním Švédsku otevřela společnost Robert Bosch GmbH nové testovací centrum. Na zahajovací slavnosti 16.prosince 2003 ve Vaitouddenu drželo slavnostní řeč Jeho veličenstvo, král Carl XVI. Gustav a předal testovací plochu jejímu určení. Následně se švédský král posadil za volant vysoce výkonného sportovního vozu. Jako první host si osobně udělal obrázek o podmínkách na nákladně upravených testovacích drahách, které budou sloužit převážně pro zkoušky moderních brzdových regulačních systémů, jako jsou ABS, ASR a ESP.

Mnohé osobnosti ze světa politiky a ekonomiky přijaly pozvání na zahajovací slavnost, mezi jinými také německý velvyslanec, Busso von Alvensleben a zemský prezident severošvédské provincie Norrbotten Per-Ola Eriksson. Na straně hostitelů předseda obchodního vedení společnosti Bosch, Franz Fehrenbach a jednatel Wolfgang Drees prezentovali hostům aktivity skupiny Bosch ve Švédsku, představili oblast podvozkových systémů a objasnili novou testovací plochu, jakož i důvody pro volbu umístění.

Nové testovací centrum nabízí možnost provádět stále intenzivnější vývoj a vyladění moderních systémů jízdní dynamiky pro zimní podmínky, nyní na jednom místě. Doposud byly pozemní trati a trati na jezeře od sebe prostorově odděleny a byly dosažitelné pouze prostřednictvím veřejných silnic. Nové jízdní dráhy byly spojeny s příslušnými laboratořemi a kancelářskými prostorami a vystavěny na Vaitouddenu, poloostrově o velikosti 4,2 kilometru čtverečního, 10 kilometrů severovýchodně od Arjeplogu. Suma investic činila přibližně 20 milionů Euro. Během testovací sezóny je v areálu činných až 400 inženýrů a techniků z obchodní oblasti „podvozkové systémy“ společnosti Bosch.

Testovací dráhy nabízejí jízdní dráhy hladké jako zrcadlo a kruhové plochy na zamrzlém jezeře, jakož i jednostranně zledovatělé cesty na asfaltu, ale také zasněžené svahy s různými stupni strmosti. Nové zařízení vybudovala společnost Bosch opět v katastrálním území obce Arjeplog, kde se doposud nalézaly zimní testovací dráhy podniku. Stavební opatření byla provedena společně s místním podnikem Arjeplog Test Management (ATM).

Již začátkem sedmdesátých let prováděla společnost Bosch zimní zkoušky ve Švédsku při vývoji antiblokového systému ABS, jehož výročí 25 let zavedení do sériové výroby jsme letos oslavili. V oblasti Arjeplogu našli nakonec vývojáři na zamrzlých cestách a jezerech nejlepší předpoklady pro své pokusy. Za neměnných nízkých teplot se daly vytvořit reprodukovatelné podmínky, za kterých mohl být software bezpečnostního systému krok za krokem optimalizován. Moderní bezpečnostní systémy, jako je elektronický stabilizační program ESP si v dnešní době o to více vyžadují velmi precizní vyladění softwaru na letní a zimní poměry na silnicích. Jenom tak mohou rozehrát celý svůj bezpečnostní potenciál, aby poskytly cestujícím ve vozidle nejvyšší míru bezpečnosti. Stabilizující účinek ESP dosáhl velmi vysoké úrovně, což potvrzují studie výrobců automobilů DaimlerChrysler a Toyota. Podle těchto vyhodnocení může sériové použití ESP snížit počet těžkých automobilových nehod až o 50 procent.

Společnost Bosch je vedoucí silou co se týká inovací a vedoucí silou na trhu brzdových systémů pro motorová vozidla. Společně s výrobci automobilů podnik například vyvinul antiblokový sytém ABS a regulaci hnacího prokluzu ASR. Také celosvětové zavedení elektronického stabilizujícího programu ESP, který prostřednictvím regulace brzdy a motoru napomáhá zabránit vzniku smyků již v zárodku, se uskutečnilo prostřednictvím společnosti Bosch. Od zavedení na trh v roce 1978 dodal dodavatel automobilového vybavení více než 100 milionů brzdových regulačních systémů s funkcí ABS. V případě ESP roste trh ještě rychleji: od jeho zavedení v roce 1995 vyrobila společnost Bosch více než 10 milionů těchto systémů.

Skupina Bosch zaměstnává ve Švédsku přibližně 940 zaměstnanců. Je zde zastoupená prostřednictvím čtyř společností: odbytová společnost Robert Bosch AB ve Stockholmu je kompetentní pro odbyt prvovýbavy motorových vozidel a obchodního zboží na švédském trhu. Bosch Rexroth AG s hlavním sídlem ve Stockholmu vyrábí ve třech švédských závodech výrobky z oborů pneumatik, průmyslové hydrauliky a montážní techniky. Mimo to jsou na švédském trhu se svými odbytovými aktivitami přítomny společnosti BSH Bosch a Siemens Hausgeräte GmbH (domácí spotřebiče), na které se Bosch podílí 50 procenty, jakož i Bosch Sicherheitstechnik (bezpečnostní technika).

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!