Průmysl

Aerolinky doufají v dobrý rok

Počet cestujících letadly za prvních pět měsíců tohoto roku se zvýšil o pětinu. Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA) tyto své údaje komentovala jako průlom obav z války v Iráku a nemoci SARS.

Počet pasažérů leteckých společností za období od ledna do května 2004 stoupl meziročně o 19,4 %, uvedla IATA ve své pravidelné statistické zprávě. „Všechny hlavní regiony světa ohlásily čísla převyšující údaje z roku 2000, který byl posledním normálním rokem v letecké dopravě,“ komentovala asociace. Nákladní letecká doprava stoupla o 12,2 procenta.

Rostoucí počet cestujících je povzbuzující zprávou poté, co letecké společnosti musely nedávno zvýšit ceny letenek z důvodu zvýšení cen paliva.

Jen v květnu se na mezinárodních linkách zvýšil počet cestujících o 38 % ve srovnání se stejným měsícem loni. V Asii přitom počet pasažérů vzrostl o 108 procent, což znamená úplné zotavení odvětví po otřesu z nemoci SARS, tvrdí IATA. Ve srovnání s rokem 2000 se počet cestujících za prvních pět měsíců roku zvýšil o 8,8 %, nákladní letecká doprava vzrostla o 13,6 procenta.

Ačkoliv nedávno výrazně klesla cena ropy, která výrazně ovlivňuje ceny leteckého benzínu, jenž je jednou z hlavních nákladových položek leteckých společností, dopravci stále trpí ztrátami. Podle odborných odhadů každý dolar nad 33 USD za barel přináší odvětví letecké dopravy ztrátu 1 miliardy dolarů. Snižování nákladů tak zůstává jednou z hlavních priorit leteckých dopravců.

V průměru stoupá objem letecké přepravy ve světě tempem 3,6 % ročně. Je to ale jen poloviční tempo proti tomu, jakým letecká přeprava rostla koncem 90. let minulého století.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodařství.

Čtěte také