Internet

Affiliate marketing – tajná zbraň na zvýšení návštěvnosti a zisků?

Affiliate marketing funguje na principu partnerství mezi stránkami prodejce výrobků nebo služeb (tzv. provozovatel affiliate programu) a stránkami, které tyto produkty doporučují a odkazují na ně (tzv. affiliate partner). Affiliate partneři dostávají za úspěšná doporučení zaplacenu provizi. Nejobvyklejší model je, že jestliže návštěvník na stránkách provozovatele provede nákup, affiliate partner dostává zaplaceno procento z obratu (většinou mezi 10 až 30 procenty).

Affiliate program
Implementace affiliate marketingu na váš elektronický obchod, firemní prezentaci nebo jiné stránky se nazývá affiliate program. Stejně jako optimalizace pro vyhledávače a marketing ve vyhledávačích se také affiliate marketing dostává do českých zemí z USA. Máme sice zpoždění asi 4 až 8 let, ale zase přebíráme jen ty obchodní a marketingové modely, které jsou již dlouhodobě ověřeny.
Hlavní rozdíl mezi affiliate marketingem a internetovou reklamou je, že neplatíte za zobrazení reklamního sdělení, ale provizi za skutečně realizované prodeje. Za náhodná kliknutí návštěvníků, kteří o vaše produkty většinou zájem nemají, zbytečně neutrácíte.
Pro provozovatele affiliate programu se bez pochyby jedná o nákladově velmi efektivní marketingový nástroj.

Provize pro affiliate partnery
Skoro žádný affiliate partnerem zprostředkovaný návštěvník nenakupuje ihned při první návštěvě vašich stránek. Další návštěvu však již neprovede klikem na odkaz ze stránek affiliate partnera, ale půjde přímo. Díky technologii cookies dokážete identifikovat, který affiliate partner první návštěvu zprostředkoval a komu tedy provize náleží.
Provize pro affiliate partnery můžete vyplácet nejen z první transakce, kterou zprostředkovaný návštěvník uskuteční. Někteří provozovatelé vyplácejí určité (časem klesající) procento ze všeho, co v budoucnu návštěvník utratí.
Některé affiliate programy nabízejí provize nejen z prodeje, ale také za přivedení nových affiliate partnerů. Čím lepší podmínky affiliate partnerům nabídnete, tím kvalitnější zákazníky budete díky affiliate marketingu získávat.
Součástí implementace affiliate marketingu je také rozhraní pro affiliate partnery s přehledem zprostředkovaných uživatelů a vyplacených provizí.

Affiliate programy v čechách
Názvosloví na českém internetu je různorodé – affiliate program se také nazývá partnerský nebo dealerský nebo provizní nebo referal program.
V současné době fungují v ČR affiliate programy především na prodej webhostingových služeb a erotického zboží. Máte-li affiliate program i na svých stránkách, můžete se zdarma zaregistrovat do katalogu affiliate programů a očekávat tak příliv nových affiliate partnerů.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *