Internet

Internetoví Robinsoni

Lze přežít 30 dní na pustém ostrově bez jakéhokoli kontaktu s lidskou civilizací? Otázku podobného románového charakteru položila výzkumná společnosti GfK uživatelům internetu v listopadové vlně GfK CAWIbusu.

Společnost zjišťovala na reprezentativním vzorku internetových uživatelů odpověď na otázku, zda by byli schopni přežít 30 dní, aniž by opustili svůj byt, dům, kdy jedinou možností komunikace s okolním světem by byl právě a pouze internet. Robinson si objednává jídlo přes internet, nakupuje přes internet, komunikuje online s rodinou a přáteli, je mu poskytnuto zdravotní poradenství prostřednictvím internetu, řídí své účty díky online bankovnictví atd.

Více než 80 % dotázaných si myslí, že by byli schopni za tohoto předpokladu přežít alespoň jeden měsíc. Dle očekávání se muži ukázali jako více odvážní a berou to častěji jako výzvu, a to v 87 % případů. V porovnání s nimi by si přežití bez osobní komunikace dokázalo představit „jen“ 3/4 žen. Uživatelé z měst s více než 100 tisíci obyvateli jsou nadprůměrně odhodlaní přežít pouze s přítelem Internetem. Ochotu k úniku z davu velkoměst a víru ve schopnost přežít deklarovalo 91 % z nich.

Bez výrazného překvapení vykázali nejmenší ochotu a víru v přežití v experiment důchodci, lidé s velmi nízkými příjmy, nebo z malých obcí do 1 000 obyvatel, kde vždy 1/3 předpokládá, že by test „nezvládla“.

Pro někoho zdánlivě sci-fi na cestě k Matrixu, pro někoho možná již současná realita. Každopádně Robinsoni, kteří si myslí, že přežijí 30 dní pouze ve společnosti virtuálního partnera, by jistě uvítali po skončení experimentu k osobní komunikaci svého Pátka.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *