Průmysl

Fezko otevřelo svou továrnu na Slovensku

Prvního letošního pracovního dne byla zahájena výroba textilu pro automobilový průmysl v novém podniku Fezko Slovakia, s.r.o., v Žilině. Postupně by zde výroba měla dosáhnout objemu jako v jeho mateřské firmě Fezko a.s., jež sídlí ve Strakonicích.

Zahájením výroby v Žilině se završila první etapa rozvoje společnosti Fezko na Slovensku. V průběhu roku 2004 zde Fezko nejprve koupilo část výrobního areálu od tradičního textilního výrobce Sloveny, a.s. Poté založila novou společnost Fezko Slovakia, s.r.o., která svůj výrobní program zaměří stejně jako česká mateřská společnost na výrobu textilu pro interiéry automobilů. Obě společnosti vyrábějící v sousedících areálech budou spolupracovat, Slovena například zajišťuje finální úpravu tkaných látek vyrobených ve Fezku Slovakia.

„Slovensko je pro nás velice zajímavým trhem, brzy předstihne objemem výroby osobních vozů ČR a stane se v přepočtu na obyvatele vůbec největším výrobcem automobilů na světě,“ řekl Josef Blecha, generální ředitel Fezka Strakonice. „Musíme expandovat. Výrobní kapacity ve Strakonicích máme obsazené, potřebujeme růst a na Slovensku vidíme prostor.“

Slovenská vláda v minulých letech výrazně podpořila investice zahraničních výrobců automobilů. Podle jejích představ by 50 % komponentů měly těmto automobilkám dodávat domácí podniky.

Fezko hodlá do své slovenské filiálky investovat během příštích tří let celkem 100 milionů korun. Letos má společnost 22 zaměstnanců a plán výroby 640 tis. metrů látek. Cílovým stavem je podnik s výrobou 4 miliony běžných metrů tkanin a obratem kolem 1miliardy korun.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!