Průmysl

ČEZ příští rok zvýší prodej elektřiny i ceny

Objem zakázek na příští rok, které získala v aukci největší tuzemská elektrárenská společnost ČEZ, a.s., vzrostly ve fyzických jednotkách proti letošnímu roku o 4,1 % a ceny dosažené v této aukci byly o 14,3 % vyšší.

ČEZ na základě struktury a velikosti poptávky při aukci zvýšil velkoobchodní ceny o něco méně ve srovnání s dříve zveřejněným indikativním změnám. Společnost mohla optimalizovat nasazení vlastních výrobních kapacit a snížit konečné ceny některých svých produktů v rozsahu od 0,1 % do 2,1 procenta. Cena základního ročního pásma, tzv. žluté elektřiny, klesla nepatrně na 1041 Kč za megawatthodinu.

Cenu elektřiny pro domácnosti, tzv. chráněné zákazníky, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Velkoobchodní cena není regulována, tvoří však zhruba třetinu ceny konečné. Dalšími složkami konečné ceny jsou mj. poplatky za přenosové a systémové služby, za distribuci či příspěvek na obnovitelné zdroje.

„Nárůst velkoobchodních cen elektřiny /dosažených v aukci ČEZ/ je v souladu s předpoklady ERÚ, které použil při dřívějším odhadu růstu koncových cen pro domácnosti,“ ujistil Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ.

Aukce ČEZ se zúčastnilo 9 obchodníků, o 4 více než loni. „Nárůst poptávky po naší elektřině ze strany obchodníků je vyšší než růst domácí poptávky, přitom ostatní nezávislí výrobci svoji elektřinu již také většinou prodali,“ komentoval Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ. „Z toho plyne, že část obchodníků počítá s vývozem za atraktivní ceny v zahraničí. Domácí zákazníci však nemusejí mít obavy, že by na trhu zůstala jen drahá elektřina.“ Elektrická energie od ČEZ pokrývá zhruba 65 % tuzemské poptávky.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také