Marketing

easyJet slaví 10. narozeniny

Ve čtvrtek 10. listopadu oslaví letecká společnost easyJet své desáté narozeniny. Za oněch uplynulých deset let se jí podařilo stát se z nápadité, leč poměrně neznámé společnosti s dvěma linkami jednou z nejznámějších evropských firem, která dnes provozuje 110 letadel na 224 linkách a ročně přepraví více než 30 milionů cestujících. easyJet skutečně změnil způsob cestování.

Zakladatel společnosti Stelios Haji-Ioannou založil firmu s prostým sloganem: „Létejte za cenu jedněch džín. Jednosměrná letenka již od 29 liber.“

První letenky byly prodány 23. října 2005, kdy bylo na londýnském letišti Luton zřízeno telefonické rezervační centrum. Když pak 10. listopadu poprvé easyJet z londýnského letiště Luton vzlétl, na palubě letadla sedělo 120 nadšených cestujících.

A zbytek, jak se říká, je historie.
V dubnu 1996 získal easyJet svůj první vlastní letoun. Dnes jich provozuje 110. Ve stejné době, kdy společnost získala své první letadlo, odstartovala mezinárodní provoz a začala létat na lince Amsterodam – Londýn Luton. Dnes easyJet provozuje 224 linek mezi 67 klíčovými evropskými destinacemi. Od Itálie po Maďarsko, od Španělska po Estonsko je easyJet dnes jednou z nejznámějších firem na trhu.

V roce 1997 byla spuštěna stránka easyJet.com. Znovu se easyJet ujal průkopnické role a jeho konkurenti jen užasle zírali. Dnes navštěvuje easyJet.com každý den neuvěřitelný milion lidí z celé Evropy.

V říjnu 1999 vyhlásil prestižní časopis Business Traveller Magazine easyJet „nejlepší nízkonákladovou leteckou společností“. Od toho roku easyJet tuto cenu nepustil z ruky a získal ji i ve všech následujících ročnících. V roce 2001 však už společnost sbírala i mezinárodní úspěchy. Sunday Times ocenily webovou stránku easyJet.com jako „nejlepší webovou stránku v oblasti online cestování“, společnost Visa ocenila easyJet za „nejlepší poměr ceny a úrovně služeb“ a časopis GQ Magazine vyhlásil Steliose „podnikatelem roku“.

V roce 2002 easyJet koupil konkurenční Go-Fly a rázem se stal největším evropským nízkonákladovým dopravcem. Společnost rovněž oznámila, že si objednala 120 letounů Airbus 319, což představuje největší objednávku konkrétního typu letounu. Za pouhých pár let se easyJet stal skutečně celoevropskou společností a v Paříži, Berlíně, Dortmundu a Basileji byly vybudovány kontinentální základny společnosti.

Po deseti letech je easyJet silnější než kdykoli předtím a každý rok se může pochlubit statistikou více než třiceti milionů přepravených cestujících. Letos v květnu oslavil easyJet dosažení téměř neuvěřitelného milníku – 100 milionů přepravených lidí. To je desetinásobek celé populace České republiky.

Generální manažer Ray Webster k výročí prohlásil:
„Byla to neuvěřitelná cesta a já jsem velice hrdý na to, co easyJet za posledních deset let dokázal. Díky Steliosově nápadu, tahu na branku a úsilí našich zaměstnanců se nám podařilo udávat tempo v rozvoji letecké dopravy. V inovacích a péči o zákazníka budeme samozřejmě pokračovat, stejně jako budeme nadále usilovat o poskytování těch nejlepších služeb.“

easyJet provozuje celkem 224 leteckých linek na 67 klíčových evropských letištích. Za poslední rok přepravil easyJet svými 107 letadly 29 milionů cestujících. Cestující z České republiky mohou létat na denních linkách na letiště London Gatwick, London Stansted, letiště v Bristolu, Newcastlu, Nottinghamu a Dortmundu. Do Prahy a z Prahy létá 112 linek s kapacitou více než 17 000 pasažérů týdně.

– red –

Čtěte také