Průmysl

Nový výrobní závod Scania v Oskarshamnu

Společnost Scania zahájila provoz nové montážní linky a lakovny v závodě Scania Cabs ve švédském Oskarshamnu. Investice do tohoto výrobního zařízení představovala zhruba 850 miliónů švédských korun. Během letošního roku se zde soustředí veškerá výroba kabin pro evropský trh.

Investice do výrobního závodu v Oskarshamnu dosahují od poloviny devadesátých let, kdy byly uvedeny na trh tahače 4. série, zhruba 1,5 miliardy švédských korun. Představuje to jednu z největších jednotlivých investic do výrobních zařízení v historii společnosti.

„Investovali jsme do vyšší kapacity, zvýšené produktivity, lepší kvality a menšího dopadu na životní prostředí. Z počátku budeme mít výrobní kapacitu 50 000 kabin ročně, což se v případě potřeby dá zvýšit na 60 000 bez jakýchkoli dalších výdajů,“ poznamenává Anders Nielsen, ředitel závodu Scania Cabs v Oskarshamnu.

Nová lakovna, v hodnotě 400 miliónů švédských korun, poskytne zákazníkům společnosti Scania široký výběr barev i metalických, s nejkvalitnější povrchovou úpravou. Díky nově zavedené technologii vodou ředitelných laků dojde k podstatnému snížení emisí ekologicky nebezpečných rozpouštědel. (Jejich emise byly sníženy již o 70 procent v roce 1995, kdy se začala používat prášková technologie pro nanášení základových barev.) Emise rozpouštědel z finálního lakovacího provozu tak budou sníženy ze 180 na 80 tun ročně, přestože objem výroby podstatně vzroste.

Program společnosti Scania, soustředit evropskou výrobu komponent ve Švédsku, byl zahájen již v roce 1996 přesunem výroby kabinových koster z nizozemského Meppelu do Oskarshamnu. Tento proces pokračoval v letech 1999 a 2001, kdy byla výroba šesti a osmiválcových motorů soustředěna do Södertälje a výroba náprav do Falunu. Investice 850 miliónů švédských korun do nové, ekologicky bezpečnější lakovny a montážní linky v Oskarshamnu představuje další fázi tohoto vývoje. Od nynějška budou kabiny pro veškerou evropskou výrobu nákladních vozů společnosti Scania dodávány z Oskarshamnu.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!