Marketing

Nejlepší čeští podnikatelé a živnostníci roku dostali prestižní ocenění

Celostátním finále vyvrcholily ve Slovanském domě v Praze soutěže PX Firma roku 2007 a Makro Živnostník roku 2007 zaměřené na podporu drobného a středního podnikání v České republice. Výroční ceny Hospodářských novin převzali nejúspěšnější tuzemští podnikatelé a živnostníci.

Držitelem ocenění PX Firma roku 2007 se stala společnost Beneš a Lát, slévárna a strojírna, a. s., která do finále postoupila jako vítěz středočeského regionálního kola. Kategorii Makro Živnostník roku 2007 vyhrál obchodník a stavebník Libor Václavík, zástupce Moravskoslezského kraje.

„Samozřejmě největší gratulace patří vítězům obou kategorií, ale já osobně si myslím, že všichni, kdo se přihlásili, vyhráli. Každý soutěžící si mohl ověřit své postavení na českém trhu. Účast v obou soutěžích přináší firmám větší uznání a prestiž,“ říká Petr Kužel, viceprezident Hospodářské komory ČR.

Celostátnímu finále obou soutěží předcházela v září a říjnu tohoto roku krajská kola. Přihlásilo se do nich téměř 2 500 podnikatelů a firem a z každé kategorie vzešlo čtrnáct finalistů – zástupců jednotlivých regionů. Z nich dnes byli oceněni ti nejlepší. Vyhlašovatelem obou soutěží je deník Hospodářské noviny, pořadatelem agentura Bison & Rose.

Firmou roku 2007 Beneš a Lát, slévárna a strojírna a. s. /Středočeský kraj/
Kořeny firmy Beneš a Lát sahají do roku 1938. V současné době je nosným programem společnosti výroba odlitků pomocí technologie gravitačního a nízkotlakého lití do kokil bez použití pískových jader.

„Vítězství v soutěži nám pomůže v tom, že budeme určitě více vidět. Vítězství bude mít samozřejmě také velký motivační vliv na naší práci. Pro firmu je to velice prestižní ocenění, neboť soutěž vnímáme jako etalon úspěšnosti,“ říká Ing. Lumír Al-Dabagh, ředitel společnosti.

Na druhém místě celkového pořadí skončila firma Grisoft, s. r. o. z Jihomoravského kraje, která vyrábí bezpečnostní software AVG. Třetí místo vybojovala společnost Biomac Ing. Černý, s. r. o., zpracovatel biomasy a palivových briket z Olomouckého kraje.

Živnostníkem roku 2007 obchodník a stavebník Libor Václavík /Moravskoslezský kraj/
Ostravská firma Libros, kterou založil Libor Václavík, funguje na trhu více než 16 let. Jeho společnost znají a využívají především stavebníci. Libros nabízí zboží i služby z oblastí železářství, stavebnictví nebo nákladní dopravy. Zabývá se však také prodejem dřeva, řeziva, oken a dveří. Ve Václavíkově velkoobchodě nechybí ani barvy, laky nebo polykarbonátové výrobky.

„Už účast ve finále jsme vnímali jako nesmírně prestižní záležitost, která nás určitě zviditelní. Vzhledem k tomu, že podnikáme již od sametové revoluce, tak je to také určité zadostiučinění, neboť nyní sklízíme ovoce za mnoho let práce,“ říká k úspěchu Libor Václavík.

Stříbrnou medaili si odnesl výrobce nářadí Jindřich Hofmeister z Plzeňského kraje. Bronzový je výrobce nábytku Martin Kraus ze Středočeského kraje.

Kdo vítěze vybíral
Držitele ocenění PX Firma roku 2007 v České republice vybrala porota složená z odborníků, osobností podnikatelské sféry a partnerů soutěže. Snahou podnikatelů aspirujících na tento primát bylo zaujmout porotce – společně se souborem ekonomických ukazatelů – především originalitou, funkčností a komplexností řešení, které jejich firmy přinášejí. Na krajské úrovni porotci zohledňovali navíc přínos firem pro region, v němž působí.

Také vítěze krajských kol soutěže o nejlepšího Makro Živnostníka roku 2007 určili experti. O tom, který ze čtrnácti finalistů však v celostátním měřítku nakonec převezme první cenu, rozhodovala veřejnost prostřednictvím SMS zpráv. Na podporu jednotlivých kandidátů se jich odeslalo téměř 65 tisíc. Jedno z nejdůležitějších kritérií v soubojích o titul Makro Živnostník roku 2007 představoval také originální podnikatelský záměr.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!