Výzkum trhu

Více než polovina Čechů a Slováků je nespokojená se svou váhou

Přestože většina Čechů a Slováků si hlídá svou váhu, tak je více než polovina z nich se svou váhou nespokojená. Na základě skutečného BMI Indexu respondentů zapojených do průzkumu se navíc ukázalo, že pouze více než třetina Čechů a Slováků má zdravou váhu.

Nadváhou nebo obezitou tedy trpí téměř tři z pěti lidí. Zjištění vyplynula z lednového průzkumu společnosti GfK, který byl realizován na vzorku 1000 respondentů v České republice a na Slovensku  metodou CAWI (online) . Pouze více než třetina Čechů a Slováků má zdravou váhu, přičemž nadváhou trpí více Češi než Slováci.

Výsledky průzkumu dále potvrzují, že Čechům a Slovákům na jejich vzhledu záleží a téměř tři čtvrtiny z nich si svoji hmotnost hlídají. Nejméně řeší svou váhu lidé se základním vzděláním. Více než třetina Čechů a téměř polovina Slováků s nejnižším vzděláním si nehlídá svoji hmotnost. Naopak drtivá většina vysokoškolsky vzdělaných lidí činí nějaká opatření pro udržení své váhy.

U obou národů patří sport a pohyb k nejčastějším prostředkům k udržení váhy. Více než polovina Čechů a Slováků také drží diety. Jak Češi, tak Slováci se nevyhýbají ani přípravkům na hubnutí.

Výsledky dále ukazují, že více než čtyři pětiny Čechů a Slováků obecně znají některá onemocnění, která se spojují s obezitou nebo nadváhou. „Překvapivé však je, že pouze necelá pětina Čechů a Slováků, spojuje nadváhu, resp. obezitu se vznikem rakoviny nebo impotence. Naopak lidé nejvíce přičítají nadváze zhoršení anebo vznik cukrovky, kardiovaskulárních chorob, z nichž bychom jmenovali především vysoký krevní tlak a také cévní mozkové příhody,“ uzavírá Eva Vlčková, Health Sector Leader společnosti GfK.

 

Čtěte také