Výzkum trhu

Češi se zajímají o ovládání svých domácností na dálku dvakrát méně než lidé ve světě

Jeden Čech ze šesti využívá buď chytrý telefon, tablet nebo počítač ke vzdálenému ovládání své chytré domácnosti. Primární důvody, které vedou české spotřebitele k volbě ovládání své domácnosti na dálku, jsou úspora peněz díky kontrole spotřebě energií, bezpečný domov a také šetrnost k životnímu prostředí díky efektivnějšímu využívání zdrojů.

Z těch, kteří ještě svoji domácnost vzdáleně neovládají, se o tuto možnost zajímá dalších 9 procent.

Zeptali jsme se lidí v České republice, zda oni sami, nebo někdo z jejich rodiny používá chytrý telefon, tablet nebo počítač ke vzdálenému ovládání zařízení v jejich domě jako je například termostat, elektrika, světla, domácí spotřebiče nebo domácí bezpečnostní systém. Pouze 17 procent Čechů deklaruje, že buď oni, nebo někdo z jejich rodiny ovládá zařízení v jejich domě na dálku. Ve světě jsou na tom lidé o poznání lépe, 30 procent lidí si dopřává tento technologický komfort. Asi nikoho nepřekvapí fakt, že k technologiím tíhnou více muži než ženy. V porovnání se světem ale čeští muži ve využívání technologií pro ovládání chytrých domácností opět zaostávají (33 procent respektive 22 procent).

Ovládání chytrých domácností láká hlavně kvůli kontrole nákladů za energie

„Zajímalo nás, jaké důvody vedly současné uživatele k pořízení technologií, kterými mohou ovládat svůj domov na dálku. Na prvním místě uváděli úsporu peněz díky kontrole spotřeby energií (55 procent), na druhém místě byla jmenována potřeba mít bezpečný a zabezpečený domov (34 procent),“ říká Kristina Hanušová, Sector Leader Financial Services & Technology.

Lidé ve světě více dbají na zabezpečení svého domova (40 procent), potřeba uspořit peníze díky těmto moderním technologiím ustoupila na druhé místo (28 procent).

Na třetím místě mezi důvody využívání technologií pro ovládání domácnostní na dálku uváděli čeští respondenti šetrnost k životnímu prostředí díky efektivnějšímu využívání zdrojů (15 procent), ve světě je to 26 procent. Ve 14 procentech případů v ČR bylo jedním z důvodů monitoringu vlastní domácnosti na dálku udržování zdravého prostředí ve svém domově, ve světě se k tomu kloní 26 procent. V neposlední řadě Češi uváděli, že rádi vybavují své domácnosti podle nejnovějších technologických trendů (13 procent), ve světě je to dvakrát více.

Kolik lidí se zajímá o ovládání svých domovů na dálku do budoucna?

Z lidí v České republice, kteří svůj domov zatím dálkově neovládají, 9 procent deklaruje, že se o tuto možnost zajímají. Naopak více než polovina se o tyto technologické vymoženosti zajímá málo, nebo vůbec.
Ve světě je podíl lidí, kteří se zajímají o monitorování a ovládání svých domovů na dálku skrze technologie, dvakrát větší než v České republice.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!