Výzkum trhu

Češky v průměru dodržují o jeden vánoční zvyk více než muži

V předvánočním období jsme se zeptali Čechů, jak je to s dodržováním vánočních tradic u nich doma. Ženy v průměru dodržují sedm zvyků, oproti mužům, kteří dodržují o jeden zvyk méně. A jaký stromeček letos budou Češi mít?

Jeden ze šesti Čechů uvádí, že bude preferovat stromek malý, a to převážně smrček. Podíváme-li se na okrasu vánočního stromečku, tak více než polovina lidí se přiklání ke zdobení vánočního stromečku klasickými skleněnými ozdobami. K Vánocům patří i pohádky. 93 procent lidí deklaruje, že se snaží alespoň shlédnout nějakou tu pohádku v televizi.

Dodržování zvyků

„Zvyky prostě patří k tradičním českým Vánocům. Podíváme-li se na data, ženy obecně dodržují o jeden zvyk více než muži (7 vs. 6). Zvyky jsou častěji dodržované také v rodinách s dětmi než mezi bezdětnými. Nejméně zvyků dodržují lidé do 29 let, kde průměr zvyků klesl na 5. Podíváme-li se na jednotlivé kraje, tak v Pardubické a Královéhradeckém kraji v průměru drží nejméně zvyků, naopak nejvíce vánočních zvyků je praktikováno v Karlovarském a Olomouckého kraji, říká Lenka Harmon, Sector Leader Consumer Goods ze společnosti GfK.

A jaké zvyky jsou oblíbené u české populace?
Zvyky spojené s Vánoci začínají již řezáním Barborek, které stále dodržuje polovina žen, a to převážně nad 40 let věku.

A které zvyky jsou spojené právě s 24. prosincem?
Hodování předchází půst. Půst na Štědrý den dodržuje téměř třetina Čechů. Kapří šupinu, jako symbol udržení peněž, si schovává více jak polovina lidí. Více než 40 procent lidí je pověrčivá a nevěší na 24. prosince prádlo, nechodí do hospody a nehraje karty.

„Pokud nadejde ta kouzelná chvíle jít ke stromečku, tak se v 70 procentech případů svoláváme zvonečkem. Někteří lidé si u stromečku rádi zazpívají koledy. Koledy častěji zpívají ženy (54 procent) než muži (33 procent).

Více než polovina Čechů má doma na Vánoce také jmelí, jehož věšení je zvlášť doménou u žen. A když už se tento kouzelný den blíží k večeru, jeden z pěti lidí navštíví mši v kostele. Podíváme-li se na nejméně praktikované zvyky na Vánoce, tak mezi ně patří házení střevíce a lití olova,“ uzavírá Lenka Harmon.

Jaký stromeček preferujeme?
Jeden z šesti lidí preferuje stromeček pro letošní Vánoce malý. Pokud si lidé vybírají řezaný stromek, dávají přednost především smrčku (19 procent), poté borovici (15 procent) a jedli (14 procent). Co se týká ozdobení vánočního stromečku, tak více jak polovina lidí zdobí vánoční strom klasickými skleněnými ozdobami. Téměř 1/3 lidí používá ke zdobení cukrovinky a v 16 procentech zdobí Češi dokonce stromeček přírodními ozdobami (ovoce, sláma). Pouze dvě procenta lidí nemají žádný vánoční stromeček.

Co sledujeme za pořady během Vánoc?
K Vánocům neodmyslitelně patří pohádky. 12 procent lidí deklaruje, že se snaží dívat na všechny pohádky, které běží v televizi. Tři z pěti Čechů si vybírají pouze některé pohádky, které se jim líbí. 7 procent lidí se na pohádky nedívá vůbec.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *