Průmysl

Stock Plzeň – Božkov překoná loňský prodejní rekord

Společnost Stock Plzeň – Božkov v letošním roce překoná loňský prodejní rekord, který činil 25,3 milionu litrů lihovin. Podle nejnovějších odhadů vzrostou letošní prodeje Stocku Plzeň nejméně na 25,5 milionu litrů lihovin. Nejžádanějšími produkty Stocku Plzeň jsou Fernet Stock, Fernet Stock Citrus, Brandy Stock Original a klasické lihoviny Rum a Vodka prodávané pod značkou Božkov.

„V průběhu celého roku se odbyt pohybuje nad loňskou úrovní. Listopad a prosinec jsou díky předvánočním nákupům nejsilnější měsíce, takže očekáváme, že rekord zlomíme. Především nás těší, že se stále výraznějším motorem růstu stává export. To je vzhledem ke stagnujícímu domácímu trhu mimořádně důležité,“ uvedl generální ředitel Stocku Plzeň Martin Petrášek.

Stock Plzeň se v letošním roce soustředil na posílení svých vývozních aktivit. Export v současné době představuje zhruba pět procent produkce společnosti a směřuje především na Slovensko. Na slovenském trhu vybudoval Stock Plzeň vlastní obchodní tým a díky uvolnění legislativy mohl připravit i rozsáhlou reklamní kampaň. Vývoz na Slovensko, kde je zájem především o oba fernety a Brandy Stock Original, se za leden až listopad meziročně zvýšil o 21,5 procenta. Stock Plzeň se rovněž snaží otevřít cesty pro export i do dalších zemí. Nejperspektivněji se v tomto smyslu jeví země bývalé Jugoslávie a Spojené státy. Nejdynamičtější vývozní značkou je Fernet Stock Citrus, jehož export se meziročně zvýšil o více než 60 procent.

Za leden až listopad letošního roku prodal Stock Plzeň 22,95 milionu litrů lihovin, což oproti stejnému období minulého roku představuje zvýšení o 4,4 procenta. Z hlediska absolutního objemu prodeje jsou nejvýznamnějším artiklem Stocku Plzeň Fernet Stock a Fernet Stock Citrus, dvě nejoblíbenější české lihoviny. Podíl obou fernetů na celkové produkci Stocku Plzeň činí přibližně 65 procent. Značka Fernet Stock přitom jako jediná z tuzemska figuruje v žebříčku nejprodávanějších lihovin na světě, kde za loňský rok obsadila 34. příčku. Fernety následuje Rum Božkov, který je nejžádanějším rumem v České republice. Právě Rum Božkov patří letos k nejdynamičtějším značkám Stocku Plzeň. K vysoce růstovým značkám však patří rovněž loňské a letošní novinky společnosti: Vodka Amundsen, bylinný likér Magister, Key Rum, Jablko Božkov a Višeň Božkov. Například prodeje Vodky Amundsen se meziročně zvýšily o téměř 60 procent.

V roce 2000 dosáhl obrat Stocku Plzeň – Božkov bez započítání spotřební daně výše 1,512 miliardy korun a čistý zisk společnosti činil 372,1 milionu korun. Stock Plzeň je s tržním podílem přesahujícím 30 procent největším výrobcem lihovin v České republice. Majoritním vlastníkem společnosti je přední evropský výrobce lihovin a ovocných šťáv, koncern Eckes.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!