Průmysl

Francie nahradí současný jaderný park novými reaktory

Od roku 2020 plánuje státní firma Electricité de France (EdF) postavit alespoň jeden reaktor nové generace EPR ročně, aby postupně nahradila dosluhující jaderné elektrárny. Projektu vyjádřil podporu i premiér Dominique de Villepin.

Záměr nahradit většinu z 58 současných reaktorů novým typem evropského tlakovodního reaktoru třetí generace EPR je zahrnutý do rozsáhlé dokumentace o restrukturalizaci EdF, která vznikla kvůli její částečné privatizaci plánované na konec tohoto roku. Podle Francouzské nukleární společnosti (SFEN) je plán první konkrétní vizí dlouhodobého využívání jaderné energie i v budoucnu. První EPR reaktor by se měl začít stavět v roce 2007 v lokalitě Flamanville v Normandii.

Francouzský premiér Dominique de Villepin nedávno potvrdil vládní podporu jaderné energetiky prohlášením o nutnosti postavit EPR: „Náš jaderný park nám zajistí dostatek elektřiny do roku 2020. Je ale nutné již nyní začít s přípravou reaktorů nové generace,“ řekl. Do roku 2015 překročí polovina francouzských elektráren svou plánovanou třicetiletou dobu provozu. EdF sice doufá v prodloužení životnosti o dalších deset let u většiny z nich, rozhodnutí ale záleží na výsledcích inspekcí francouzského úřadu jaderné bezpečnosti. Vloni na podzim doporučila vládní komise navýšit investice EdF do obnovy jaderných elektráren o miliardu eur ročně.

Francie získává z jaderných elektráren přes 75 % své elektřiny a zároveň je největším světovým vývozcem této komodity. Výnosy z prodeje elektřiny (především do sousední Itálie a do Británie) se pohybují kolem 2,5 miliardy eur (72,63 mld. Kč) ročně. Rozsáhlý jaderný park má své kořeny v 70. letech minulého století, kdy se Francie v reakci na první ropnou krizi rozhodla investovat do energetické nezávislosti v podobě jaderných reaktorů. Přes 90 % elektřiny získává Francie z vodních a z jaderných zdrojů.

Václav Hanus

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také