Průmysl

Český Siemens dodá turbíny do Polska

Český Siemens uzavřel kontrakt na dodávku turbín pro jednu z největších polských tepláren. S firmou Vattenfal Heat Poland se dohodl na dodávce dvou parních turbín pro teplárnu EC Siekierki ve Varšavě. Celková hodnota zakázky, která se bude kompletně vyrábět v brněnském závodě Siemens, přesahuje půl miliardy korun.

Teplárna Siekierki je klíčovým dodavatelem tepelné a elektrické energie pro Varšavu. Nové turbíny Siemens nahradí původní stroje ze sedmdesátých let a zásadním způsobem tak zvýší účinnost a spolehlivost výroby tepla i elektrické energie. Brněnský výrobní závod Siemens do konce roku 2008 vyrobí, nainstaluje a uvede do provozu dvě nové parní turbíny o jednotkovém výkonu 110 MW. „Právě z hlediska výkonu se jedná o největší turbíny, jaké kdy byly v Brně vyrobeny,“ říká Eduard Palíšek, ředitel brněnského závodu Siemens.

Kontrakt byl udělen na základě veřejného výběrového řízení, ve kterém Siemens zvítězil nad nadnárodním koncernem ALSTOM Power.

Brněnský závod Siemens dodal v roce 2005 společnosti Vattenfal Heat Poland pro teplárnu Zeran (také ve Varšavě) parní turbínu o výkonu 98 MW, která byla uvedena do provozu v prosinci téhož roku. Turbína pracuje k naprosté spokojenosti zákazníka – i v náročném zimním provozu prokázala vysokou účinnost a spolehlivost.

– red –

Čtěte také