Internet

Desítka největších domácích poskytovatelů webového prostoru spravuje 150 tisíc serverů

Zájem o pronájem místa pro internetové prezentace a aplikace na českém trhu neustává. Celkový růst trhu se ale v letošním roce zpomaluje. Nárůst počtu webhostingových pronájmů letos dosáhne asi dvaceti procent, čímž zaostane za hodnotou z loňského roku, kdy počet webových pronájmů stoupl o 26 procent.

Jasný náskok mezi pronajímateli webového prostoru má vedoucí duo Active 24 a P.E.S. consulting. Dohromady tato dvojice pronajímá více než 74 tisíc virtuálních serverů. To je přibližně stejný počet jako součet všech virtuálních serverů spravovaných zbývajícími osmi konkurenty z první desítky českých poskytovatelů webhostingu.

Pořadí největších domácích pronajímatelů webového prostoru zůstává již delší doby beze změn. Za vedoucím dvojící následuje v pořadí podle počtu placených pronájmů společnost Zoner software, čtvrtá je firma Ignum.

Velikost českého trhu webovými pronájmy lze ohodnotit částkou 450 milionů korun pro tento rok. Poměrně konsolidovaný domácí trh bude s největší pravděpodobností kopírovat vývoj, který je patrný na vyspělejších západních trzích. Funkčnost, která byla donedávna spojována výhradně s osobními počítači vybavenými patřičným softwarem, je stále častěji nabízena prostřednictvím tzv. webových služeb. Pro fungování takových služeb je pak webhosting nezbytným základem.

Firma HorMart s.r.o. provozující Přehled českého webhostingu na www.hormart.cz poskytuje profesionální služby na internetu. Zaměřuje se na monitoring trhu hostingových a doménových služeb a internetový marketing.

– red –

pořadí

webhoster

počet virtuálních serverů

1

ACTIVE 24

38 600

2

P.E.S. CONSULTING

35 600

3

ZONER SOFTWARE

19 000

4

IGNUM

13 800

5

NETHOST

9 350

6

PIPNI

8 200

7

TELEFÓNICA O2

8 100

8

WEB4U

6 300

9

ČESKÝ HOSTING

5 600

10

SUPER HOSTING

5 300

Počty virtuálních serverů získány dle příslušné metodiky (http://www.hormart.cz/metodika.asp), symbol * značí odhad

 

 

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!