Služby

Bez předchozího objednání se jízda taxíkem v Praze prodraží – vyplývá z Ipsos Mystery Snapshots

Agentura Ipsos se během svého pravidelného výzkumu Mystery Snapshots zaměřila na poskytovatele taxislužeb v pražské metropoli. Jízdy proběhly po předem vybraných trasách a účastníci projektu (obyvatelé Prahy a cizinci) si vozy TAXI telefonicky objednávali nebo žádali svezení přímo na některém ze stanovišť.

Pražští taxikáři jsou známí téměř po celém světě a jejich reputace není příliš pozitivní. Z výzkumu vyplývá, že tomu tak je právem, ale zároveň také, jak lze velmi snadno případným problémům předejít.

Z hlediska ceny jsou taxikáři při objednání korektní a celková částka Vás nepřekvapí. Při trase okolo 5 km se pohybuje v rozmezí od 120 do 160 Kč. Bez objednání je situace jiná: ceny se pohybují od 150 do 250 Kč u značkových taxi služeb. U soukromníků, kteří nejezdí pod žádnou společnost, se cena vyšplhala až ke 400 Kč.
Nejhorší pozici mají v hlavním městě cizinci. Zatímco při objednání byla cena v průměru o 5 Kč vyšší než u Čecha, bez objednání se cena průměrně navýšila o 93 Kč.

Situaci pro cizince o moc nevylepšuje také jazyková bariéra, kdy se anglicky dokázala domluvit jen polovina řidičů. Překvapivě hůře na tom byli řidiči, kteří byli objednáni zákazníkem přes ústřednu TAXI služby. Tito často ani nevěděli, že povezou anglicky hovořícího zákazníka a začali komunikaci v českém jazyce. Řidiči, kteří anglicky příliš neuměli, ale přesto se snažili komunikovat, působili na cizince velice dobře a výrazně zlepšili celý dojem z jízdy.

Z hlediska dalších parametrů stojí za zmínění délka čekání, se kterou musí zákazník počítat při objednání vozu. V průměru se jedná o 10 minut a je podobná pro téměř všechny měřené společnosti.

Ipsos Mystery Snapshots - Taxi

Z proběhlých jízd vyplývá, že upravenost řidičů hraje velkou roli pro subjektivní hodnocení jízdy a lepší zapamatování společnosti. Pokud byl řidič velice slušně oblečen, bylo toto hodnocení vždy vysoké a naopak.
V rámci projektu bylo sledováno i téma viditelnosti taxametrů, na které v minulosti často upozorňovala veřejnost, ve více než ¼ případů (u soukromníků ve 100% případů) nebyl vůbec vidět taxametr a zákazník tak nemohl sledovat, kolik ve finále zaplatí. Výrazná byla také neochota řidičů připravit účtenku. Více než polovina řidičů ji bez dotázání zákazníka neposkytla. Někteří dokonce ani po dotazu. Tyto situace se ale objevovaly z velké většiny právě u jízd bez objednání.

Barbara Hrabalová, Executive DIrector Ipsos CEM, k výzkumu dodává:
„Je patrné, že situace je oproti minulosti o dost lepší a širší konkurence taxi služeb v Praze způsobuje vyšší kvalitu nabízených služeb včetně lepších vozidel (exteriérem i interiérem). Bohužel, pokud se člověk rozhodne sehnat vozidlo TAXI bez objednání, může se mu to dost výrazně nevyplatit. A to jak cizinci tak Čechovi. Mnohem lepší a jistější je objednat si vůz telefonicky, než se strachovat o přístup řidiče, na kterého narazíme na ulici.“

Ipsos Mystery Snapshots je pravidelná rubrika Ipsos CEM, divize agentury Ipsos zaměřené na sledování zákaznické zkušenosti a její aktivní řízení. Tato studie probíhá čtyřikrát ročně a zaměřuje se na aktuální témata a fenomény ve společnosti.

Projekt probíhal na přelomu jara a léta r. 2014. Celkem bylo provedeno 10 jízd bez objednání a 10 s objednáním, z toho polovina se scénářem pro cizince a druhá polovina pro Čechy. Každý respondent musel provést minimálně dvě jízdy. Nejprve jízdu s objednáním a po ní také bez objednání pro objektivnější srovnání.

Čtěte také