Průmysl

Francouzská vláda se zbaví majority ve France Telecomu

Opět nastává vhodná doba k prodeji telekomunikačních společností. Toho chce využít francouzská vláda a nabízí až 12 % akcií France Telecomu. Výtěžek hodlá použít na snížení schodku státního rozpočtu.

Nutnost snížit schodek státního rozpočtu přivedl francouzskou vládu k privatizaci národní telekomunikační společnosti France Telecom. Podle oznámení ministra financí Nicolase Sarkozyho stát nabídne 9,6 % akcií této firmy ze svého portfolia, přičemž prodávaný podíl se může zvýšit až na 12,1 procenta, pokud investoři projeví zájem.

Poprvé by tak francouzská vláda ve státem vlastněném monopolu snížila svůj podíl pod 50 procent, v tomto případě na 41 % až 43,5 procenta.

Vzhledem k ceně akcií na pařížské burze by vláda mohla z prodeje získat nejméně 4,58 miliardy eur (145,80 mld. Kč), jež použije ke snížení deficitu veřejných financí. Celkový veřejný dluh Francie nyní dosahuje 63,7 % hrubého domácího produktu a také schodek státního rozpočtu překračuje poměr povolený Paktem růstu a stability. Francozské vládě za to hrozí pokuta od Evropské komise. Ovšem nejen za to. Evropská komise po rok trvajícím vyšetřování neschválila státní podporu France Telecomu, poskytnutou prostřednictvím odpuštění splátek daní mezi léty 1994 až 2002, a v červenci nařídila Paříži vrátit z France Telecomu do rozpočtu 1,1 miliardy eur.

Samotný France Telecom v roce 2003 přestál finanční krizi z předlužení, do níž ho dostala akvizice mobilního operátora Orange. Celkový dluh společnosti dosáhl 70 miliard eur. Z něj stále ještě zbývá kolem 47 miliard eur. Tržní analytici proto doufají, že vstup nových investorů do společnosti napomůže její finanční stabilizaci.

Podobného názoru je také pařížská vláda, která doufá, že se po změně vlastnické struktury stane France Telecom schopnější adaptovat se na nadcházející změny na trhu telekomunikačních služeb, neboť jeho akcionářská základna bude širší a flexibilnější. Stát by pak měl zůstat ještě po několik let „důležitým akcionářem“, jak prohlásil N. Sarkozy.

S privatizací nesouhlasí zaměstnanci France Telecomu, kteří se obávají nejen propouštění, ale také ztráty statutu státního zaměstnance, který pracovníkům poskytuje nadstandardní ochranu. Odbory proto vyzvaly zaměstnance společnosti k jednodenní stávce.

Analytici soudí, že o podíl ve France Telecomu bude velký zájem. V uplynulých dvou třech letech se evropské telekomunikační firmy obecně věnovaly ozdravění svých financí, poškozených nadměrnými investicemi a akvizicemi. Snižovaly náklady, zbavovaly se nepotřebných aktiv a rostla jejich ziskovost. Privatizace France Telecomu se tak odehraje v době, kdy česká vláda zvažuje prodej 51 % akcií Českého Telecomu. Také jí k tomu vede potřeba snížení státního dluhu. Ve spekulacích o zájemci o Český Telecom se kromě TDC či Swisscomu hovoří také o France Telecomu. Burzovní analytici se však obávají, že výše dluhů francouzského operátora mu větší akvizice „v krátkém a střednědobém výhledu“ ještě nedovoluje.

Kromě přímého prodeje Českého Telecomu ovšem český ministr financí Bohuslav Sobotka ponechává otevřenu možnost umístění akcií na veřejném kapitálovém trhu. O způsobu prodeje 51% podílu v tuzemském telekomunikačním operátoru rozhodne meziresortní komise, jež má být sestavena již tento měsíc.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!