Obchod

Electrolux má potíže s cenami oceli

Před snížením zisku varoval investory švédský výrobce domácích elektrospotřebičů Electrolux a jako důvod uvedl vysoké ceny oceli. Je tak první významnou firmou ve své branži, která letošní enormní nárůst cen surovin veřejně oznamuje jako vážný problém.

Největší světový výrobce domácích elektrospotřebičů oznámil, že jeho zisky budou o 550 mil. SEK (1,74 mld. Kč) nižší, než původně ohlášené. Příčinou jsou rostoucí ceny výrobních surovin, zejména oceli. Akcie Electroluxu na stockholmské burze klesly po tomto oznámení o 7,7 procenta. Podle odborníků Electrolux jen za hutní výrobky letos vydá 9 % svých tržeb, které jsou odhadovány na 120 miliard švédských korun. Dodatečné náklady na nákup oceli dosáhnou jen ve druhém pololetí 1,2 miliardy korun.

„Čekali jsme zvýšení cen, ale ty stouply o takovou hodnotu, jakou jsme ještě neviděli. To se jistě odrazí také ve spotřebitelských cenách,“ řekl Hans Straberg, výkonný ředitel Electroluxu. Za poslední rok stouply ceny oceli až na dvojnásobek. Příčinou je prudký nárůst poptávky v Číně, která spotřebovává 30 % z celkové světové produkce 1 miliardy tun. Ale to není konec, zdražování hutních výrobků bude pokračovat. Pětinové zvýšení cen pro největší zákazníky již ohlásily dvě z největších evropských hutních firem Arcelor a Corus.

Podle odborníků by tento trend mohl urychlit snahy velkých evropských korporací k přemisťování výroby do oblastí s nižšími náklady. Electrolux už například podobný pokus učinil dříve, když přesunul část produkce do Maďarska.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *