Průmysl

Američané koupili Bakelite

Americká společnost Borden Chemical, která zatím podnikala na severoamerickém trhu, proniká do Evropy. Získala zde známou německou chemičku Bakelite, aby tak podpořila svou expanzi do Evropy i Asie. Podmínky v pátek podepsané kupní smlouvy nebyly zveřejněny.

Americký chemický koncern Borden Chemical, Inc., oznámil, že v pátek 8. října podepsal se společností Rütgers AG konečnou smlouvu o odkoupení firmy Bakelite AG, průkopníka výroby „umělých hmot“ a nositele slavné značky Bakelit z německého Iserlohn-Letmathu. Transakce ještě musí být schválena bruselskou komisí pro hospodářskou soutěž.

Spojení obou společností se nabízelo, neboť německý výrobce má podobný výrobní program jako Američané. „Pohlížíme na společnost Bakelite jako na strategickou investici, která pomůže naší expanzi v Asii a Evropě, čímž přispěje k rozšíření našich technologických řešení pro výrobu pryskyřic a dalších látek. Spojením našich dvou obchodních společností vzniká společnost se skutečně globálním významem,“ komentoval fúzi Craig O. Morrison, prezident a generální ředitel společnosti Borden Chemical. Zdůraznil, že se obě společnosti navzájem doplňují. Zatímco většina obchodů a činností společnosti Bakelite probíhá mimo Severní Ameriku, Borden Chemicals operuje hlavně v Severní Americe.

Bakelite byl prvním světovým výrobcem plně syntetických plastů a je jedním z nejznámějších jmen v oboru výroby syntetických pryskyřic. Díky svým technologickým řešením je uznávanou společností v mnoha spotřebitelských odvětvích. Společnost Bakelite, která provozuje v Evropě a Asii 13 výrobních závodů, vykázala vloni se svými 1700 zaměstnanci zisk ve výši 610 milionů dolarů (15,54 mld. Kč).

Společnost Borden Chemicals, založená v 19. století vynálezcem Gail Bordenem původně jako firma na výrobu kondenzovaného mléka, se v průběhu desetiletí vyprofilovala jako přední dodavatel tmelících hmot, pryskyřic, lepidel a stavebních formaldehydových chemikálií pro rozmanité využití v dřevařské a průmyslové oblasti. Ve svých 49 provozovnách rozmístěných v devíti zemích zaměstnává 2400 pracovníků. Její zisky vloni činily 1,4 miliardy dolarů. Od letošního srpna je společnost ve vlastnictví investiční firmy Apollo Management z amerického Ohia.

– mou –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!