Průmysl

Největší solární elektrárna v České republice začala vyrábět elektrickou energii

Společnost HiTechMedia Systems, s.r.o. spustila v Opatově na Svitavsku největší solární elektrárnu doposud vybudovanou na území České republiky o instalovaném výkonu 60 kWp.

Z důvodu liknavého přístupu a nezájmu společnosti ČEZ elektrárnu připojit v řádném termínu se vedení uherskohradišťské firmy nakonec přeci jen podařilo překonat byrokratické administrativní praktiky tohoto monopolu a právě dnes uvedlo svůj fotovoltaický systém do provozu.

Několikaměsíční zpoždění a průtahy ze strany distributora přesto firmě HiTechMedia Systems, s.r.o. způsobily škody v řádu stovek tisíc. Průběh ověřovacích zkoušek chodu opatovské elektrárny jasně prokázal, že celý šedesátikilowattový fotovoltaický systém firmy HiTechMedia Systems, s.r.o. byl schopen vyrábět „zelenou“ elektrickou energii bezprostředně po dokončení její instalace v dubnu letošního roku. Od 17. července začíná na plný výkon pracující solární elektrárna v Opatově dodávat elektrickou energii do veřejné sítě.

„Jsme rádi, že se nám nakonec podařilo přesvědčit úředníky ČEZu a elektrárnu uvést do provozu, byť s několikaměsíčním zpožděním s následkem vysokých finančních ztrát pro naši společnost. Tato skutečnost zůstane jistě nepovšimnuta. Elektrárna nyní pracuje na plný výkon a bez jakýchkoliv technických problémů,“ říká Vladimír Mléčka, ředitel společnosti HiTechMedia Systems, s.r.o. „Námi zrealizovaný 60kilowattový solární projekt je pro naši společnost velkým zadostiučiněním zejména z pohledu administrativních překážek, které jsme museli překonat především ve fázi připojování celého fotovolatického systému k veřejné síti. Nicméně je pro nás velkou výzvou do budoucna, kdy bychom chtěli zúročit dosavadní zkušenosti a pustit se do dalších, větších projektů. V současné době máme již jeden takový projekt rozpracován a veřejnost s ním seznámíme v horizontu několika dnů,“ dodává Mléčka.

Solární elektrárnu firmy HiTechMedia Systems, s.r.o. v Opatově na Svitavsku si budou moci detailně prohlédnout všichni zájemci o tento druh technologie odborné i laické veřejnosti při některém z dalších tzv. dní otevřených dveří, které má uherskohradišťská firma v plánu uspořádat ještě do konce letošního roku. Aktuální informace o celém projektu i aktivitách firmy lze získat na firemních stránkách společnosti HiTechMedia Systems, s.r.o.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!