Komunikace

Prague Pride 2014 spustila kampaň LGBTavatars, která propojí její účastníky s gayi a lesbami z Východu

Mobilní aplikace LGBTavatars je ke stažení pro majitele telefonů iPhone, kteří v tradičním duhovém průvodu Prague Pride 16. srpna 2014 chtějí zastupovat gaye či lesby z východních zemí. Prague Pride letos propojováním svých účastníků s lidmi z Východu vyjadřuje podporu LGBT komunitě ze států, jejichž režimy potlačují práva příslušníků sexuálních menšin.

Zájemci se mohou registrovat na webové stránce www.LGBTavatars.cz. Ta nabízí jednoduché prostředí, v němž zájemci fyzicky přítomní v průvodu vytvoří dvojice s lidmi z východních LGBT komunit. Přímo z davu s nimi pak budou prostřednictvím mobilní aplikace sdílet krátká videa, fotky a vzkazy a navíc jako jejich „živí avataři“ přijímat jejich příkazy – provolávat hesla či uskutečňovat jiné akce.

Prague Pride 2014

„Komunikace každého živéto avatara s jeho východním protějškem je zabezpečená, dbali jsme na ochranu soukromí účastníků. K registraci nejsou potřeba žádné osobní údaje,“ sdělil Czeslaw Walek, předseda Prague Pride. Přesto na www.LGBTavatars.cz v sobotu 16. srpna poběží i veřeně přístupný stream, který bude dokumentovat průběh celého průvodu pro ty, kdo nechtěli vytvořit uzavřenou dvojici.

Koncept „LGBT avatars“ podporuje kampaň v sociálních médiích včetně ruské sítě Vkontakte, oslovování východních komunit prostřednictvím emailu i cílené oslovení celebrit přes Twitter.

Autorem bezpečného webu a mobilní aplikace je agentura Adikt Mobile. „Všechna přenášená data jsou na webu zabezpečena pomocí protokolu HTTPS. Tento protokol zajišťuje, že veškerá komunikace je obousměrně šifrovaná. Nemůže se tedy stát, že by při přenosu někdo data odposlouchával či úmyslně měnil. Citlivá data, jako jsou například zprávy od východních účastníků Prague Pride, jsou navíc ukládány v šifrované podobě,“ popisuje Gabriel Zábušek z Adikt Mobile.

Kreativní myšlenka vznikla v reklamní agentuře Geometry Global pod vedením Willa Rusta. „Tato kampaň zdaleka není jen o české LGBT komunitě. Chceme podpořit také gaye a lesby z Východu, ze zemí, kde se na ně stále dívají skrz prsty a kde je problém lidských práv v LGBT komunitě mnohem palčivější než tady. Věříme, že společně dokážeme něco změnit,“ vysvětluje Carmen Dobrescu z kreativního týmu Geometry Global.

Letošní 4. ročník festivalu Prague Pride zaměřeného na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku se uskutečí v Praze od 11. do 17. srpna. Týden plný kulturních a společenských aktivit vyvrcholí sobotním průvodem Prahou, jehož se vloni zúčastilo 20 tisíc osob.

Čtěte také