Internet

Již třetina online kampaní využívá rich media bannerů

Průměrná míra prokliku v České republice dosahuje 0,23 %, což je o 0,15 procentního bodu méně než v roce 2012. Je to druhý nejnižší výsledek ze zkoumaných středo- a východoevropských států, přičemž průměrné CTR v regionu CEE dosahuje 0,33 % a nejvyšší je v Polsku (0,46%). Data pochází z pravidelné studie AdMonitor od společnosti Gemius.
Průměrné CTR se liší podle typu reklamy. Zatímco klasické bannery dosahují na českém trhu průměrné míry prokliku 0,16 %, CTR u rich media formátů je 3,5krát vyšší a dosahuje 0,56 %. Obě tyto hodnoty patří mezi podprůměrné v regionu, nejvyšší průměrné CTR pro klasické a rich media bannery má ze všech analyzovaných států Slovensko (0,29 %, resp. 2,18 %).

Obr. 1. Průměrná míra prokliku v jednotlivých státech regionu CEE (všechny bannery)

Ad monitoring graf1

Interaktivní reklamní formáty jsou součástí již třetiny kampaní na českém trhu, což je poměrně vysoká hodnota. Podobného podílu dosahují rich media v Maďarsku, Chorvatsku a Bulharsku, nicméně nejvíce se interaktivní formáty využívají v kampaních na polském trhu (téměř v polovině měřených kampaní). Z rich medií pochází téměř čtvrtina všech impresí v kampaních provedených v ČR, což je po Polsku druhý nejvyšší výsledek ve všech měřených státech.

Obr. 2. Podíl klasických a interaktivních bannerů v online reklamních kampaních v jednotlivých státech regionu CEE

Ad monitoring graf2

„Využití rich media formátů zpravidla generuje vyšší CTR, což dokazuje příklad Polska, kde z těchto formátů pochází dokonce více než 30 % impresí. Naopak nejvyšší CTR pro klasické a rich media bannery má Slovensko, což způsobilo, že má tento trh nejvyšší průměrné CTR i při relativně nízkém počtu impresí generovaných rich media bannery“, říká Tamas Acs, International Agency Segment Manager společnosti Gemius.

Studie gemiusAdMonitor analyzuje 11 trhů střední a východní Evropy: Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko, Rumunsko, Litvu a Lotyšsko a zaměřuje se především na žebříčky nejpoužívanějších online reklamních formátů v jednotlivých státech, jejich CTR či seznam odvětví, která zadávají nejvíce reklamních kampaní.
Data pochází z nástrojů pro správu a monitorování reklamních kampaní gemiusDirectEffect a AdOcean.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *