Management

2 levné tipy, jak jednoduše zefektivnit práci v týmu

Práce v týmu s sebou přináší mnoho výhod. Ale jako všude, i v týmové práci platí, že každá mince má dvě strany. Proto Vám přinášíme dva jednoduché, rychlé a levné tipy, jak zefektivnit práci v týmu. Jejich využití může významně pomoci obzvláště malým firmám zlepšit týmovou práci a snížit náklady.

Tip první: zařiďte si sdílený disk

Pokud pracujete ve více lidech na jednom projektu je velmi žádoucí, aby všichni kolegové měli k dispozici stejné soubory, tedy dokumenty, texty, databáze apod. Nejjednodušší cestou je pořízení tzv. sdíleného síťového disku, kde budou tyto soubory uloženy a všichni k nim měli přístup. Ne ve všech firmách je však k dispozici speciální zařízení, které to umožňuje.

Jednoduché, elegantní a levné řešení je použít zařízení, které ve firmě už asi máte. Je to router, aneb „blikající krabička, přes kterou jste připojeni na internet a do firemní sítě“. Celá řada routerů režim síťového disku podporuje. Stačí do krabičky zasunout USB flash disk a tento je během několika okamžiků připraven. Všechny počítače připojené do sítě jej „vidí“ a mohou jej využívat (zapisovat na něj soubory a číst je). Router, který funkci síťového disku podporuje, seženete v nejbližším obchodě s výpočetní technikou za zhruba tisíc korun a jeho zprovoznění zvládne každý pokročilejší uživatel počítače.

Pokud hledáte sofistikovanější řešení, můžete využít např. file server nebo úložiště připojené do sítě (NAS). Tato zařízení umožňují více funkcí (zejména lepší zabezpečení, možnost řízení přístupu pro různé uživatele a zálohování dat). Nastavení je však složitější a je lépe, když pro instalaci vyhledáte odborníka.

V případě, že chcete mít svoje soubory přístupné odkudkoliv, využijte některé ze specializovaných internetových služeb (např. Google Docs, iDrive, Box.net, Files Anywhere).

Tip druhý: využívejte sdílený kalendář

Sdílený elektronický kalendář je velmi praktický. Vidíte, co dělají kdy Vaši kolegové a naopak. Můžete tak snadno a rychle plánovat schůzky. Vždy tak budete vědět, co kdo z Vašeho týmu dělá a odpadnou otázky typu: „Kde budeš příští pondělí odpoledne?“

Stará-li se Vám někdo o firemní IT, požádejte ho o zprovoznění firemních kalendářů. Případně můžete využít službu Google Calendar.

Využití online kalendáře je jednoduché a pohodlné. Když jednou elektronický kalendář ve firmě zavedete, už nikdy se ho nevzdáte.

Využíváte tyto nástroje pro efektivní práci v týmu?

Ing. Richard Kafoněk
specialista na internetový marketing
MARKETINGOVÁ KANCELÁŘ.CZ

Čtěte také