ICT

Intel překvapil celou svoji branži

Nálada na světových burzách celý den kolísala nahoru a dolů. Obchodníci s akciemi technologických firem váhali nad špatnými zprávami společnosti AMD a čekali napjatě na výsledky Intelu, který však svá finanční čísla za celý rok oznámil až po konci obchodování. A velmi mile překvapil.

Výnosy americké společnosti Intel, největšího výrobce polovodičů na světě, za minulý rok stouply o 13,5 % na 34,2 mld. USD (793,44 mld. Kč), čisté příjmy meziročně vzrostly o třetinu na 7,5 miliardy dolarů. Tržby se zvýšily o 14 % na 34,2 miliardy dolarů. „Investice do výrobních kapacit, nové produkty a globální přítomnost nám umožnily dosáhnout již druhý rok dvouciferného růstu, a to jak obratu, tak i zisku,“ řekl Craig R. Barrett, výkonný ředitel a předseda Intelu.

Za nárůst prodejů Intel vděčí poptávce po svých polovodičích od výrobců přenosných počítačů i serverů, ale také poptávce z nově industrializovaných zemí s rychle rostoucími ekonomikami, především z Indie a Číny.

Výnosy na akcii Intelu dosáhly celkem 1,16 centů, což je o 36 procent více než v roce 2003. Společnost Intel vyplatila rekordní dividendy v celkové výši 1 mld. USD, dvakrát ohlásila zdvojnásobení hotově vyplácených dividend a použila rekordních 7,5 mld. USD na zpětný odkup 300,5 milionu akcií na veřejných trzích.

„Je to fantastická zpráva,“ vzdychl jeden z burzovních analytiků. „Intel prostě udává tón a jeho výsledky mohou obrátit celý technologický sektor.“

Ten byl ovšem celý den na vážkách poté, co počítačová firma AMD varovala investory, že její zisky i tržby za poslední loňské čtvrtletí budou nižší, než se původně očekávalo. Cena jejích akcií rázem padla o bezmála 27 procent. Nepotěšil ani SAP, německá softwarová firma, když počet prodaných licencí za minulý rok nepřevýšil počet licencí prodaných v roce předcházejícím. Také jeho akcie na burze oslabily. Ani přímí konkurenti Advanced Micro Devices a STMicroelectronics svými slabými výhledy burzu nepotěšili.

Intel se celý den pohyboval pod hranicí 22,60 dolaru, chvílemi dokonce ztrácel až 20 centů na akcii. Firma své hospodářské výsledky oznámila po uzavření obchodování, nicméně v ten moment v elektronickém obchodování akcie Inteou vyskočily na 23,30 dolaru.

„Rok 2004 jsme zakončili rekordními výnosy. Poptávka po produktech architektury Intel byla masivní ve všech blastech a prodejních kanálech,“ řekl Craig Barrett.

Za poslední čtvrtletí minulého roku výnosy společnosti dosáhly 9,6 mld. USD, o 13 % více než v předcházejícím kvartálu a o desetinu více než před rokem. Čisté výnosy činily 2,1 mld. USD a byly o 11 % vyšší než ve třetím kvatrálu, respektive o 2 % slabší než v posledním čtvrtletí roku 2003.

„Dvouciferný růst očekáváme i v roce 2005,“ prohlásil na závěr Craig Barrett. „Nicméně, stále je tady silný tlak konkurence,“ doplnil ho finanční ředitel Andy Bryant.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také