Internet

Letošní růst trhu pronájmů webového prostoru je ve srovnání s loňským rokem poloviční

V prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostl počet webhostingových pronájmů na domácím trhu o 4 tisíce na celkovou hodnotu 159 tisíc pronájmů. To představuje nárůst o 2,5 procenta. Ve stejném období loňského roku rostl český webhosting o více než 5 procent. I přes klesající dynamiku českého trhu by však měly v letošním roce celkové výnosy z webhostingových pronájmů překonat hranici 500 milionů korun.

Český trh webových pronájmů kopíruje vývoj na vyspělejších západních trzích. Rostoucí, především cenová konkurence tlačí ceny pronájmů dolů. Samotný pronájem webového prostoru, tzv. webhosting, přestává být lukrativní jako v minulých letech. Šancí k dalšímu růstu je obohacení webhostingu o další přidané služby. Těmi mohou být webové aplikace cílené na domácí uživatele s důrazem na budování internetových komunit nebo například poskytování softwaru jako služby (model SaaS) firemním zákazníkům. Web se tak pravděpodobně bude pomalu proměňovat v univerzální síťovou komunikační platformu.

Mezi pronajímateli webového prostoru jsou na českém trhu již několik let nejúspěšnější společnosti Active 24 a P.E.S. consulting. Vedoucí dvojice má před ostatními konkurenty suverénní náskok. Obě společnosti dohromady obsluhují téměř polovinu domácího trhu. V pořadí podle počtu pronajatých virtuálních serverů následují firmy Zoner software, Ignum a Nethost. Pořadí v první desítce největších českých webhostingových firem zůstává delší dobu beze změn.

Pořadí

webhoster

počet virtuálních serverů

1

ACTIVE 24

39 400

2

P.E.S. CONSULTING

36 100

3

ZONER SOFTWARE

20 400

4

IGNUM

14 550

5

NETHOST

11 450

6

PIPNI

8 800

7

TELEFÓNICA O2

8 350

8

WEB4U

7 300

9

ČESKÝ HOSTING

6 750

10

SUPER HOSTING

5 600

Stav k 1.4.2007. Počty virtuálních serverů získány dle příslušné metodiky (http://www.hormart.cz/metodika.asp), symbol * značí odhad.

– red –

Čtěte také