On-line

Většina Čechů a Slováků stráví dovolenou v tuzemsku

Na letní dovolenou letos vyrazí více Čechů než Slováků, i tak ale v obou zemích míří za letními zážitky většina lidí z internetové populace. Až třetina z obou států dá přednost odpočinku ve své zemi; mezi zahraničními dovolenými pak vedou pobyty v Chorvatsku.

Vychází to z výzkumu Českého národního panelu, kterého se zúčastnila pětistovka respondentů z internetové populace lidí ve věku 18-65 let.
Výzkum se uskutečnil na samostatných panelech v České republice a na Slovensku.

Na dovolenou se letos v létě chystá 84 % oslovených Čechů a 68 % Slováků. Z destinací volí oba národy na prvním místě svoji zemi (shodla se na tom zhruba třetina respondentů z obou panelů). Na druhém místě pak respondenti vyrazí do Chorvatska (13 % Čechů a 19 % Slováků) a na třetím do sousední země, tedy 7 % Čechů na Slovensko a 9 % Slováků do Česka. U dalších destinací se už plány obou národů mírně rozcházejí; Češi plánují například Řecko nebo Itálii, Slováci Itálii nebo Turecko.

cesta01

cesta02

Výzkum rovněž zjišťoval, kde respondenti plánují během své dovolené bydlet. V této otázce se u dotázaných z řad internetové populace z obou panelů ukázaly stejné preference: jak Češi, tak Slováci dávají v zahraničí přednost hotelům (42 %, respektive 47 %) a na druhém místě penzionům (26%, respektive 28 %). U Čechů pak platí, že více než Slováci přespávají na dovolené ve stanech (5 % vs. 2 %) nebo v karavanech či obytných autech (4 % vs. 1 %).
Na dovolené v tuzemsku pak oba národy preferují ubytování na chalupách (kolem 40 % v součtu vlastní i půjčené chalupy) a v penzionech (zhruba čtvrtina).

cesta03

cesta04

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *