On-line

Výsledky GfK TEMAX Czech Republic za třetí čtvrtletí 2014

Ve třetím čtvrtletí zaznamenal trh technického spotřebního zboží v České republice meziroční nárůst o více než 10 procent v hodnotovém vyjádření. Nejvyšší dynamiku má sektor telekomunikací, následovaný sektory informačních technologií a kancelářské techniky. Naopak k poklesům dochází u spotřební elektroniky a fota.

Telekomunikace: Silný nárůst ve třetím čtvrtletí
Obrat sektoru zaznamenal ve třetím čtvrtletí letošního roku meziroční nárůst na úrovni 35 procent a celkově toto čtvrtletí výrazně přispělo k už tak pozitivnímu vývoji sektoru telekomunikací. Nadále se zvyšuje váha chytrých telefonů, především pak s úhlopříčkou 4 palce a větší. Přírůstek zaznamenaly také sluchátka s mikrofonem.

Spotřební elektronika: Opět negativnější vývoj
Trh spotřební elektroniky vykázal oproti stejnému období loňského roku hodnotový pokles o téměř 8 procent.

Ačkoliv spotřebitelská poptávka po klíčové kategorii televizorů je stabilní, hodnota trhu vzhledem k výraznější cenové erozi poklesla.

Obrat se meziročně snižuje i u mnoha dalších kategorií, jakou jsou například set top boxy, videopřehrávače a videokamery. Na druhé straně se pozitivně vyvíjí audio segment tažený nyní hlavně soundbary a bezdrátovými reproduktory.

Fototrh: Tempo propadu se zastavilo
Trh digitálních fotoaparátů se nadále ocitá v červených číslech. Celkově trh z hlediska hodnoty meziročně poklesl o zhruba 19 procent. Na druhou stranu se třetí čtvrtletí vyvíjelo meziročně pozitivněji než předcházející dvě čtvrtletí. Za pozitivnějším vývojem ve třetím čtvrtletí stál segment kompaktů s pevným objektivem, především pak kompakty s velkým senzorem nebo Bridge kamery. Naopak u zrcadlovek došlo k výraznému poklesu.

Malé domácí spotřebiče: Oživení růstu trhu
Ve 3. čtvrtletí roku 2014 zaznamenal trh malých domácích spotřebičů výraznější růst než v minulém čtvrtletí. Hodnota prodejů vzrostla o 5,6 procent oproti stejnému období loňského roku.

Nejvýraznější nárůst mezi malými domácími spotřebiči vykazovaly přístroje na přípravu džusů a elektrické zubní kartáčky, následovány kuchyňskými roboty, kávovary a vysavači. Všechny tyto přístroje zaznamenaly růst i v kusovém vyjádření.

Mezi spotřebiče, které meziročně ve třetím čtvrtletí klesaly v hodnotě, patří domácí pekárny, fritézy a parní hrnce.

Velké domácí spotřebiče: Trh nadále roste
Ve třetím kvartálu roku 2014 trh s velkými domácími spotřebiči opět dosáhl pozitivního růstu v porovnání s předchozím kvartálem.

Meziročně vzrostl o 5,7 procent v hodnotě a zaznamenal zvýšení průměrné ceny prodaných spotřebičů. Pozitivní vývoj v hodnotovém vyjádření můžeme vidět u všech produktových skupin, obzvláště výrazný je u sušiček. V objemu prodejů se trh vyvíjel pomalejším tempem. Co se týče prodaných kusů, mírný pokles postihl myčky nádobí a odsavače pár. Internet a tradiční prodej se vyvíjely konstantně.

Informační technologie: Růst trhu pokračuje
I ve třetím čtvrtletí zaznamenal sektor informačních technologií meziroční nárůst. Celkový objem tržeb byl o téměř 14 procent větší než ve stejném období loňského roku. Největší měrou se na tomto vývoji podílela klíčová kategorie přenosných počítačů. Meziroční růst však vykazovaly i stolní počítače nebo monitory, a přispěly tak k pozitivnímu vývoji celého sektoru. Dařilo se rovněž tabletům, přestože tempo růstu této kategorie nadále zpomalovalo.

Kancelářská technika: Dvouciferný růst tržeb
Tržby v sektoru kancelářské techniky zaznamenaly ve třetím čtvrtletí výrazný meziroční nárůst. Celková hodnota prodejů ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku vzrostla o více než 13 procent. Klíčovou produktovou kategorií, která ovlivňuje výsledky celého sektoru, jsou multifunkční zařízení. Z hlediska tržeb pak k celkovému nárůstu přispěla rostoucí poptávka po laserových zařízeních jak pro monochromatický, tak i pro barevný tisk.

Čtěte také