On-line

Jak probíhá léto z pohledu e-commerce

Léto je již v plném proudu a Česko má za sebou první tropické dny. Jak se na letošní prázdniny připravili a vybavili Češi? Dovolenou i nákupy vybavení opět ve velkém vybírali na internetu. Potvrzují to statistiky Asociace pro elektronickou komerci.

Trendy posledních roků potvrzují také letošní statistiky. Pro výběr dovolených Češi v hojné míře využívají online nabídek cestovních kanceláří či agentur a samozřejmě také specializovaných srovnávačů.

„Možnost snadného srovnání a vyhledávání je snad ještě lepší než u běžného zboží. Zákazníci si snadno navolí své preference a mohou vybírat. Již v loňském roce si zakoupilo dovolenou přes internet více než 25 % uživatelů a také letos směřuje stále více Čechů na dovolenou pomocí online objednávky,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Nejen na dovolenou je ale třeba se v létě vybavit. Vybrat si v e-shopu vhodné sportovní vybavení nebo hračky do vody či na pláž můžou nakupující ze široké nabídky bez starostí. Sportovní oblečení či vybavení si například koupí každoročně 37 % uživatelů internetu, ve věku 25 – 34 let je to téměř každý druhý nakupující. „Kdo rád tráví dovolenou aktivně, vybere si na internetu z nepřeberného množství potřebného vybavení. Řada e-shopů se specializuje na nejpopulárnější letní sporty, výhodou online nakupování však je, že seženete i ty největší vychytávky, které jsou v běžných obchodech prakticky nedostupné.“

A jak je to v létě se zábavní elektronikou? Oproti minulosti ruku v ruce se stále lepšími chytrými telefony klesá zájem o fotoaparáty. Zatímco ještě v roce 2010 si fotoaparát v e-shopu pořídilo 21 % zákazníků, v roce 2014 už to bylo jen 15 %. Naopak mobil či tablet si na internetu každý rok pořídí téměř 40 % nakupujících. „Každoročně mohou prodeje elektroniky ovlivnit například velké sportovní akce. V době olympiády jdou ve vyšší míře na odbyt moderní televize. Letos však v letním období již žádné neobvyklé výkyvy nejsou,“ uzavírá Jan Vetyška.

Čtěte také