Slavnostním galavečerem v pražském hotelu Hilton s názvem Tribute Event vyvrcholí ve čtvrtek 3. října 2013 kampaň oceňování nejvýznamnějších značek na českém trhu Superbrands 2013. Česká republika se tak zařadí mezi téměř 90 zemí světa, kde Superbrands v pravidelných ročních intervalech značky vyhodnocuje.
Představitelé vítězných značek na českém trhu převezmou od organizátorů soutěže loga pečeti Czech Superbrands 2013. Základními kritérii pro úspěch značky v tomto programu je její dlouhodobá známost, akceptace, inovace, tradice a prestiž.
Odborná čtrnáctičlená porota Superbrands také udělí speciální ceny značkám v kategoriích CSR (společensky zodpovědných společností), inovativní značka a sociálně mediální značka/ komunita. V průběhu této slavnostní události si svou trofej převezmou zástupci téměř 30 oceněných značek. Mezi hosty nebude chybět ani Steven Smith, Chairman programu Superbrands International, který přijede ze Sydney.
Budování a pověst značek je důležitou součástí moderního marketinku. Nejen, že “značka prodává”, ale také obchod se značkami dnes představuje lukrativní byznys a točí se v něm astronomické částky.
Když před časem indická společnost Tata Motors koupila od Fordu britské tradiční automobilky Jaguar a Range Rover, zaplatila za ně přes 2,5 miliardy dolarů. Přitom hodnota samotných továren, vývojových středisek, patentů, technického know-how a distribuční sítě nedosahovala ani třetiny této částky. Mnohem víc zaplatila Tata právě za obě značky.
Podle agentury BrandZ, která se zabývá oceňováním značek v globálním měřítku, je v letošním roce nejhodnotnější světovou značkou Apple, jejíž tržní hodnota se odhaduje na 185 miliard dolarů, následovaná značkami Google (113,7 mld. USD) a IBM (112,5 mld. USD). Dlouholetý premiant v této kategorii, značka Coca-Cola, se propadla až na páté místo (78,4 mld. USD).
Podle odborníků také významně roste hodnota tradičních a zavedených českých značek. “Samozřejmě i mezi českými značkami se objevují značky nové, které si získávají postavení a hodnotu. Každému se však určitě vybaví nějaké obchodní jméno nebo značka produktu, kterou před několika lety neznal a dnes ji při nákupu zboží či služeb preferuje,“ říká Jiří Krch, ředitel české pobočky mezinárodního znaleckého ústavu American Appraisal. „Na druhou stranu u nás stále přetrvává tendence přisuzovat nereálné hodnoty značkám, které svým vlastníkům prakticky nic nepřinášejí. Hodnota značky se totiž odvíjí zejména od ekonomického přínosu svému majiteli.“
– red –
















Follow



